El Kaide'nin 'uluslararası operasyon lideri' öldürüldü

Londra ve New York metrolarında bombalı saldırı planlamakla suçlanıyordu

Dünya 06.12.2014 - 12:37 06.12.2014 - 12:37
Londra ve New York metrolarında bombalı saldırı planlamakla suçlanan üst düzey bir El Kaide liderinin öldürüldüğü iddia edildi.

Pakistan güvenlik güçleri Adnan el Şükrücuma'nın Pakistan'ın kuzeybatısında Afganistan sınırı yakınlarında düzenlenen bir baskında ölü olarak ele geçirildiğini söyledi.

Yetkililer, baskın sırasında Şükrücuma'nın yanında bulunan diğer El Kaide militanlarının da öldürüldüğünü söylese de net sayı vermedi. Basında bir de Pakistan askerinin öldüğü açıklandı.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD'de yürütülen soruşturmalar kapsamında Şükrücuma da izlemeye alınan isimler arasındaydı. 2003 yılında FBI Şükrücuma'nın Florida eyaletindeki evine baskın düzenlemiş, ancak Adnan El Şükrücuma'nın izine rastlayamamıştı.

2010 yılında ABD 'anti-terör' birimleri aralarında Şükrücuma'nın da olduğu bir grup El Kaide militanının New York metrosunda intihar saldırıları planladığını söylemişti.

Şükrücuma 2010 yılından bu yana FBI'ın 'En çok arananlar' listesinde bulunuyordu. Şükrücuma'nın ABD ve İngiltere'nin yanı sıra Panama ve Norveç'te de saldırılar planladığından şüpheleniliyordu. (BBC Türkçe)

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@