İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İklim Krizine Karşı Mücadele Yol Haritası" ile "İstanbul İklim Vizyonu"nu açıkladıktan sonra, gazetecilerin Kanal İstanbul ile ilgili sorularına cevaben, "Bunun olma ihtimali, şansı yok” ifadelerini kullandı.

'GENÇLERİN YÜZDE 90'I KANAL PROJESİNİ REDDEDİYOR'

İmamoğlu, İBB'nin Kanal İstanbul ile ilgili bir planının olup olmadığıyla ilgili şunları söyledi:

"Bu kanalın yapılamayacağını, halkın bunu istemediğini bakın burada gençler var, gençlere soralım, yüzde 90’ı istemiyor, yüzde 10’u fikir sahibi olmadığı için böyle bir kanal projesini reddediyor. Bunun olma ihtimali, şansı yok. İstanbul böyle bir ihaneti yaşamayacak, biz de bunun için mücadelemizi sonuna kadar yapacağız." 

İmamoğlu ayrıca beyin göçüne yönelik olarak gençlere sağlıklı zemin hazırlanması gerektiğini belirtti. Sağlıklı zeminin özel ve değerli bir eğitim sistemiyle başladığını söyleyen İmamoğlu, "Daha sonra doğru meslek yetiştirme ile devam ediyor. Sonra da onları bizim çağa uygun istihdam ortamları ile buluşturmaya devam ediyor. Bu aynı zamanda, sağlıklı, kaliteli bir yaşam ortamı da sunmakla oluyor. Bütün bunları sağladığınızda bir yere gitmezler. Çünkü Türkiye dünyanın en cennet ülkesi, İstanbul'da en cennet, en güzel şehri. Bizim gibi yöneticilere o zemini hazırlamak düşüyor. Şu an hepimizin çabası da o yönde. Ama zaten gençlerin de o çabaya katkı sağlayacağını umuyorum. Tahminimizden daha fazla gencin yurt dışına gitmektense bu ülkede çok daha fazla hizmet yapacağını görüyorum" diye konuştu.