Ekonomistler, ocak ayında gerekli önlemler alınmadığı takdirde dolar kurunun yeniden 18’leri görebileceği konusunda uyarıda bulundu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'faiz sebep, enflasyon neticedir' şeklindeki tezi doğrultusunda peş peşe yaptığı faiz indirimleri, geçtiğimiz yıl dolar/TL'yi 18 seviyesine kadar getirdi.

Türk lirasındaki değer kaybını durdurmak için 'kur korumalı TL mevduat desteği' devreye sokulsa da, yeterli olmadı.

Gözden kaçırmayın

Gezi Direnişinin 9. yılında Silivri ve Bakırköy cezaevleri önünde açıklama Gezi Direnişinin 9. yılında Silivri ve Bakırköy cezaevleri önünde açıklama

Yeni yılla birlikte yönünü tekrar yukarı çeviren dolar/TL kuru ile ilgili ekonomistler tarafından yeni beklenti rakamları açıklandı.

'YENİDEN 18 TL OLABİLİR'

Patronlar Dünyası’nın haberine göre ekonomist Remzi Özdemir, 'dolarizasyon' uyarısı yaparak doların yeniden yükselişinin nedeninin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 'yüzde 12 faiz sözü' olduğunu belirtti. “Ocak ayında gerekli önlemler alınmazsa dolar kurunun yeniden 18 TL olabilir” dedi.

Ekonomist Atilla Yeşilada da 2022 yılında dolar kuru için beklentisini açıklayarak, AKP’nin dolar kuru hedefinin 9 lira olduğunu ancak 2022 yılında doların 2021 yıl sonundaki rakamın 1,25 katı olacağını öne sürdü.

'DOLAR KURU OCAK AYINDA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK'

“Dolar kuru 30 TL olur, 50 TL” olur çıkışı nedeniyle hakkında BDDK tarafından suç duyurusunda bulunulan Selçuk Geçer, kurun ocak ayında yükselişini sürdüreceğini söyledi.

Geçer, “Tek endişem kırılmaların olabileceği yönünde. Çünkü 3 ve 22 Ocak ve 14-15 Şubat’ta FED’in açıklayacağı karar çok önemli olacak. Bütün bunlar kurdaki kırılmaları tetikleyebilir. Normal yükseliş eğilimiyle ocak ayı içerisinde en iyi ihtimalle doların 15-16 seviyeleri göreceğini düşünüyorum” diye konuştu.