Yunanistan IMF'ye borcunu ödedi

Yunanistan, Avrupa ülkeleri ile bu ay bir anlaşma sağlanamaması halinde yaşanabilecek nakit rezerv krizine bir adım daha yaklaştı

Yunanistan IMF'ye borcunu ödedi

Yunanistan, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan kredi borcunun son taksitini dün ödeyerek, Avrupa ülkeleri ile bu ay bir anlaşma sağlanamaması halinde yaşanabilecek nakit rezerv krizine bir adım daha yaklaştı.

Yunan Hükümet Sözcüsü Gabriel Sakellaridis ödemenin planlandığı şekilde yapıldığını belirtti. Yunanistan'ın 584 milyon euro ödeme yapması gerekiyordu. Yunanistan Merkez Bankası bütçe açığının yılın ilk iki ayında 503 milyon euroya indiğini açıkladı. Açık geçen yıl aynı dönemin üçte birinden az oldu.

Bu hafta farklı ödemelerin yapılması gerektiği için Yunanistan hükümeti 14 Mart'ta likiditesini artırmayı planladığını ve maaş ödemesi konusunda sıkıntı yaşamayacağını belirtti.

Sermaye piyasalarına erişimi olmayan ülke, nakit rezervlerini tüketirken, bir yandan da kurtarma programı kapsamında daha fazla fon almaya çalışıyor.

TSİPRAS: TASARRUF PROGRAMINA DÖNÜŞ YOK    

Borç ödemeleri nedeniyle likidite açısından sıkıntılı bir dönemden geçilse de Maliye Bakanı Yanis Varufakis iyimser tavrından taviz vermedi. Varufakis, mevcut durumun ‘dramatik' olmadığını savunarak ‘çok da mühim olmayan küçük bir likidite sorunuyla karşı karşıya olduklarını' söyledi. Bakan, pazar akşamı Alman birinci kanalı ARD'deki açıklamasında, bunun Avrupa'yı bölmemesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Aleksis Tsipras ise Ethnos gazetesine açıklamasında “Yunanistan bir koloni değil. Tasarruf programına dönüş Yunanistan için söz konusu olmayacaktır” diyerek, daha şimdiden Euro Bölgesi'ndeki ortaklarla bir çözüm yolu bulunduğunu belirtti. (DW Türkçe, Bigpara)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 18:28
YORUM EKLE