Torba yasa ile milyonlarca kişinin Genel sağlık sigortası borcu siliniyor

Gelir testine girmediği için borcu çıkanlar, 7 ay içinde başvuracak. Ya borç silinecek ya da taksite bölünecek...

Torba yasa ile milyonlarca kişinin Genel sağlık sigortası borcu siliniyor

Torba yasa, Genel sağlık sigortası borcu olan milyonlarca kişinin borcunu silecek. Gelir testine girmediği için en yüksek tutardan borç çıkarılanlar, torba yasa sayesinde bunlardan kolayca kurtulacak.

Mevcut sistemde aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların primini devlet ödüyor. Teste girmeyenlere de en yüksek primden borç çıkarılıyor. Gelir testine girmeyenler, bu nedenle büyük borç yüküyle karşılaşıyor. Torba yasayla bu kişilere önemli bir imkan sağlandı.

TESTE GİRMEK ŞART

Yasaya göre, bu kişiler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 6 ay içinde gelir testine başvuracak. Gelir testine göre de ödemesi gereken tutar belirlenecek. Yasa ile sağlanan imkan doğrultusunda, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların bütün borcu silinecek. Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak. Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

30 NİSAN ÖNCESİNİ KAPSIYOR

Torba yasa, prim borçlarına yapılandırma imkanı getirdi. Sigorta primleri açısından hem işverenlerin hem de kendi primlerini ödeyen Bağ- Kur'luların prim borçları kapsamda. 30 Nisan 2014 tarihi öncesi oluşan; işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik primleri, isteğe bağlı sigortalılık primleri, topluluk sigortası primleri, özel işlem vergisi, eksik hesaplanan asgari işçilik primleri, genel sağlık sigortası primlerinin faizleri silinecek.

VERGİ BÖLÜMÜNÜ BAKAN ŞİMŞEK ANLATACAK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün torba yasayla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirecek. Şimşek, toplantıda, torba yasanın Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren maddelerine ilişkin vatandaşları bilgilendirecek açıklamalarda bulunacak. (TAKVİM)

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 20:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hancı yolcu.
Hancı yolcu. - 4 yıl Önce

Genel sağlık sigortası nerden çıktı amacı zavallı insanların bir kaç kuruşlarını zorla ellerinden almak.Kendi keselerini doldurup bolluk içinde bu yalan dünyada krallar prensesler gibi yaşamak.Müslümanlıkta kul hakkı yemek çok ağır bunu her Müslüman bilir.Müslümanlık nerde kaldı.Müslümanım diyenler zavallı insanların beş kuruşuna göz dikmezler.Benim ve benim durumundaki insanlar haklarını helal etmeyip Allah katında sizi en ağır şekilde cezalandırmasını istiyoruz.Torbanın içi boş.