Medvedev, Türkiye'ye yaptırım talimatını imzaladı

Rusya yasakladığı Türk ürünlerini açıkladı

Medvedev, Türkiye'ye yaptırım talimatını imzaladı

Rusya hükümeti, 1 Ocak 2016'dan itibaren ithalatı yasaklanan Türk ziraat ürünlerinin listesini onayladı.

Rusya Başbakanı Medvedev tarafından imzalanan yasaklı ürünler listesi meyve, sebze ve tavuk ürünlerini kapsıyor.

Hürriyet'in haberine göre, hükümetin resmi internet sitesinde Rusya’nın Türkiye’den ithalatını durduracağı ürünlerin listesi yayımlandı.

Rusya’nın ithalatını durduracağı ürünler listesi domates, soğan, üzüm ve elma gibi sebze ve meyve ürünleri ile tavuk ürünlerini kapsıyor.

LİMON VE FINDIK LİSTEDE YOK

Limon ve fındık Rusya’nın resmi internet sitesindeki listede yer almadı.

Limon ve fındık Rusya’nın çoğunlukla Türkiye’den ithal ettiği ürünlerin başında geliyor.

TİCARET BÜYÜK

Yılın ilk 11 ayında Rusya Türkiye’den 704.6 milyon dolarlık meyve-sebze ithal etti.

Yasaklı ürünler listesi meyve, sebze ve tavuk ürünlerini kapsıyor.

PUTİN DE İMZALAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik tedbir paketi kararnamesini geçtiğimiz günlerde imzalamıştı. Uygulanacak 6 maddelik tedbir paketine “Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye’ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması” adı verilmişti.

Kararın, 28 Kasım’da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtilmişti.

TEDBİR MADDELERİ

1) Merkezi Türkiye'de bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

2) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunan Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

3) Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

4) Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

5) İki ülke arasında charter seferlerinin tamamı askıya alınıyor.

6) Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 16:23
YORUM EKLE