İstanbullu boğazından kesip kira yatırdı

İstanbul'da haneler 100 birimlik tüketimin 29 birimini konut ve kiraya yatırdı

İstanbullu boğazından kesip kira yatırdı

Türkiye genelinde konut ve kiraya en fazla; gıdaya en az harcama yapan il İstanbul oldu.

İstanbul'da haneler 100 birimlik tüketimin 29 birimini konut ve kiraya yatırırken; gıda ve alkolsüz içeceğe ayırdıkları miktar 16'da kaldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Bunu yüzde 19,7 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları izledi.

GIDA, İÇKİ VE SİGARAYA EN AZ HARCAYAN DA İSTANBUL

TÜİK'in 12 Bölge bazında yaptığı araştırmaya göre konut ve kira harcamasına en fazla payı yüzde 28,9 ile İstanbul’da yaşayan hanehalkları ayırdı.

İstanbul, gıda ve alkolsüz içecekler ile alkollü içecek, sigara ve tütüne en az harcayan şehir oldu. İstanbul'da hanelerin gıda ve alkolsüz içeceğe ayırdığı pay yüzde 16.1'de; alkollü içecekler ve tütüne ayırdıkları pay ise yüzde 3.7'de kaldı.

Sağlık, eğitim, eğlence-kültür ve lokanta-otele en fazla harcayan il yine İstanbul oldu. Eğitim ile eğlence ve kültüre en az harcayan Güneydoğu Anadolu olurken; sağlığa en az harcayan Kuzeydoğu Anadolu oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler harcamasına en fazla pay ayıran yüzde 26 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi; ulaştırmaya en çok harcayan yüzde 19.6 ile Batı Anadolu; giyim ve ayakkabıya en çok ayıran Ortadoğu Anadolu; mobilya ve ev aletlerine en çok harcayan da Batı Karadeniz haneleri oldu. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 15:22
YORUM EKLE