Fitch: Türkiye ekonomisinde dengelenme zorlaşıyor

Fitch, 2015 genel seçimleri öncesinde Türkiye'de popülist ekonomi politikalarının devreye sokulması riski olduğunu söyledi...

Fitch: Türkiye ekonomisinde dengelenme zorlaşıyor

Bugün Türkiye konferansını gerçekleştiren kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 2015 genel seçimleri öncesinde Türkiye'de popülist ekonomi politikalarının devreye sokulması riski olduğunu söyledi. Kurum, Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskının da devam edebileceğini belirtiyor.

Konferans öncesinde Türkiye ekonomisine dair bir not yayımlayan Fitch, yeni kabinede ekonomi yönetimindeki isimlerin görevine devam etmesinin ise mali disiplinin devam edeceğine işaret ettiğini söyledi ve kararı olumlu karşıladı.

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığını yaptığı 62'nci hükümette Ali Babacan ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı görevine devam ederken, Mehmet Şimşek de Maliye Bakanı olarak tekrar kabinedeki yerini almıştı.

'POPÜLİST POLİTİKALAR RİSKİ'

Kredi derecelendirme kuruluşuna göre seçimler öncesinde kamu maliyesini olumsuz yönde etkileyecek harcamaya dönük ekonomi politikalarının devreye sokulması riski hâlâ devam ediyor.

Yine de Babacan ve Şimşek'in mali disipline verdiği önemin Türkiye'ye güveni artıracağı da Fitch'in açıklamalarında yer alıyor.

EKONOMİK DENGELENME

BBC Türkçe'nin haberine göre ekonomi yönetiminin iç ve dış talep dengesini sağlayarak daha sürdürülebilir bir büyüme hedefine ulaşma çabasını olumlu karşılayan Fitch, "Ancak artık bu dengelenmeyi yakalamak giderek zorlaşıyor" uyarısını yaptı.

Fitch, “Kredi büyümesindeki yavaşlama hız kesti ancak son faiz indirimleri bu trendi tersine çevirebilir. Merkez Bankası'nın yaptığı çalışmalar da kredi büyümesi ve cari açık arasında ilişki olduğunu gösteriyor" dedi.

Özellikle Avrupa'daki kırılgan toparlanma ve jeopolitik risklerin cari açıktaki küçülmeyi yavaşlatabileceği de vurgulanıyor.

MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZLIĞI

Enflasyondaki yükselişe karşın para politikasının gevşetildiğini söyleyen Fitch, "Banka üzerindeki siyasi baskıların seçimlerden önce de devam etme riski var" dedi.

Yılın ikinci çeyreğinde büyümenin beklenenden zayıf gelmesinin Merkez Bankası üğzerindeki baskıları da artırabileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 19:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER