Çikolata kıtlığı kapıda

Kakao üretiminde ilk sırada yer alan Fildişi Sahilleri’ndeki kuraklık çikolata kıtlığına yol açacak…

Çikolata kıtlığı kapıda

Dünyanın en büyük çikolata üreticileri, kakao üretiminin talebi karşılamaya yetmediği ve 2020’den itibaren üretim açığının giderek artacağı uyarısında bulundu.

Dünyada çikolata tüketiminin artması, kakao üretiminin talebi karşılayamamasına neden oluyor. Çikolata üreticileri, artan tüketim hızı nedeniyle talebi karşılamakta yetersiz kalabileceklerini açıkladı.

Mars ve Barry Callebaut firmaları, sundukları verilerle dünyanın, son 50 yılın en büyük çikolata kıtlığıyla karşılaşabileceğini, kakao üreticilerinin tüketilenden daha az üretim yaptığını belirtti.

Verilere göre, 2013 yılında dünyada üretilen miktardan 70 bin metrik ton daha fazla kakao tüketildi. 2020 yılına gelindiğinde, aradaki fark 14 kat artarak 1 milyon metrik tona ulaşabilir. 2030 yılına gelindiğinde ise tüketilen ve üretilen kakao miktarı arasındaki farkın 2 milyon metrik tona ulaşma riski bulunuyor.

ÜRETİM YÜZDE 30-40 AZALDI        

Washington Post’ta yer alan habere göre, kakao üretiminin azalmasındaki en büyük neden başta Fildişi Sahilleri ve Gana olmak üzere Batı Afrika’yı esir alan kurak iklim.

Uluslararası Kakao Örgütü’nün verilerine göre, kurak iklimin yanı sıra kakao bitkisini etkileyen mantar hastalıkları ‘küresel üretimin yüzde 30-40 azalmasına’ neden oldu.

TÜKETİM HIZLA ARTIYOR     

Kakao üretimi azalırken, ekonomisi hızla büyüyen Çin başta olmak üzere ülkelerin çikolata tüketimi de hızla artıyor.

Çikolataya Çin’in 20 katı harcayan Batı Avrupa kakao sevdasından vazgeçmezken, bitter çikolataya ilgi de hızla yükseliyor. Bu durum, kakao tüketimini daha da artırıyor. Bitter çikolata, ortalama yüzde 10 kakao içeren diğer çikolata çeşitlerine kıyasla yüzde 70 kakao barındırıyor.

BİLİM KAKAOYU KURTARABİLİR      

Azalan üretim nedeniyle 2012’den bu yana fiyatı yüzde 60 artan çikolatanın geleceğindeki kara bulutların dağılması, bilimsel ve teknolojik yatırıma bağlı.

Orta Afrikalı çiftçiler, geleneksel kakao ağaçlarının yedi katı ürün verebilen ağaçların geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Öte yandan, bu tür girişimlerin, domates ve tavukta olduğu gibi, gıdanın tadının azalmasına neden olabileceği düşünülüyor. (Al Jazeera)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 21:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 4 yıl Önce

nerde bu devlet!!!!