Borsa İstanbul'da istifa krizi

Osman Saraç, 2016'da Borsa İstanbul Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmişti

Borsa İstanbul'da istifa krizi

Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç istifasını sunduğu, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Maliye Bakanı Naci Ağbal kabul etmediği belirtiliyor.

Borsa İstanbul'un resmi sitesinde Saraç için "8 Şubat 2017 itibari ile Genel Müdürlük görevinden ayrılmıştır" ifadesi yer aldığı açıklama ise kaldırıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, bir süredir Borsa İstanbul yönetimi ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle Saraç istifa etti, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Maliye Bakanı Naci Ağbal devreye girdi.

BAKANLAR DEVREYE GİRİNCE VAZGEÇTİ

Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç, "Sayın Bakanımızın bilgisi dahilinde görevimin başındayım" açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin olarak Borsa İstanbul'un internet sitesinde de yer alan haber daha sonra yayından kaldırıldı.

OSMAN SARAÇ KİMDİR?

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, lisansüstü eğitimini Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalı’nda yapmış olan Osman Saraç, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık alanında doktorasına devam ediyor.

1998-2005 yılları arasında Maliye Müfettişliği, 2005-2006 yılları arasında İstanbul Altın Borsası’nda Başkan Yardımcılığı, 2006-2013 yılları arasında İstanbul Altın Borsası Başkanlığı, 2013-2016 yılları arasında ise Yeminli Mali Müşavirlik yaptı. 2005 yılında Kalkınma Bankası A.Ş. iştirakinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2005-2013 yılları arasında TOBB Sermaye Piyasası Meclis Üyeliği, TOBB Kuyumculuk Piyasası Meclis üyeliği görevlerinde bulundu.

2016'da Borsa İstanbul Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Osman Saraç aynı tarihte Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür olarak atandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 12:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER