Bakan da onayladı, binlerce zehirli ayakkabı piyasada

Piyasayada binlerce zehirli ayakkabı iddiasına Bakan Canikli'den itiraf gibi açıklama: Zehirli ayakkabı sayısı 25 bin değil, 33 bin civarında...

Bakan da onayladı, binlerce zehirli ayakkabı piyasada

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İstanbul'daki bir gümrük müdürlüğünün sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle imhasına karar verdiği ancak piyasaya sürülen ayakkabılarla ilgili soruları yanıtladı.

Ayakkabıların ülkeye illegal sokulduğunu ve iç piyasada satıldığını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Maalesef, iç piyasada satılmış görünüyor. Markalar var ama ismini vererek uyarıda bulunmamız doğru olmayabilir. Böyle bir bilgi üzerine ikazda bulunmak o firmaları sıkıntıya sokabilir" dedi.

'AYAKKABI SAYISI 25 BİN DEĞİL, 33 BİN CİVARINDA'

Zehirli ayakkabı sayısının 25 bin değil, 33 bin civarında olduğunu belirten Canikli, "Ayakkabı sayısı 25 bin değil, 33 bin civarında. Bu tip ürünler Türkiye'ye girerken gümrüklerimiz tarafından numune alınarak tahlile tabi tutuluyor. Sağlığa zararlı herhangi bir ürün olup olmadığı tespit edilerek, gereği yapılıyor. Söz konusu ürünlerin, sağlığa zararlı bazı kimyevi maddeler ihtiva ettiği anlaşılınca, imha kararı veriliyor. Daha sonra, geçici olarak depolandığı yerden imha edilmek üzere götürülürken yapılan kontrollerde, malların kullanılmış, iktisadi değeri olmayan ürünlerle değiştirildiği tespit ediliyor. Bunun üzerine mallar geriye getirilerek, tespitleri gerçekleştiriliyor. Sorun şu; Sağlığa zararlı olduğu tespit edilen bu mallar illegal olarak içeriye sokuluyor" ifadesini kullandı.

‘ÇOK UCUZ AYAKKABIYI ALMAYIN’

Ucuza satılan ayakkabıları alırken dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan Canikli, "Ayakkabının fiyatı bellidir. Bu ayakkabılar piyasa fiyatının altında, daha ucuzdur. Maliyetleri daha düşük, muhtemelen çok ucuz fiyata satıyorlar. Burada en önemli kriter, çok ucuza satılan mallar noktasında dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bu konuda en ufak bir şüpheleri varsa Bakanlığımızın tüm birimlerine bildirsinler" şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 20:34
YORUM EKLE