Ovacık Belediye Başkanı isyan etti: Okulların açıldığı gün tadilata başlanır mı?

"Dünyanın neresinde görülmüş ki eğitim öğretimin başladığı gün okullar tadilata alınsın"

Ovacık Belediye Başkanı isyan etti: Okulların açıldığı gün tadilata başlanır mı?

Dersim'in Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yüz yüze eğitimin başladığı Ovacık'taki birçok okulda tadilat amaçlı yıkım yapıldığını söyledi. Sarıgül, “Hiç kimse koca yaz boyunca ‘Burada bir tadilat yapalım’ diye düşünmemişken maalesef okulların açıldığı gün tadilata başladılar" dedi. 

Sarıgül, Ovacık’taki bir okulun bahçesinde açıklama yaptı.  

'BU SENE YETİŞMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'

İlçedeki okulların “riskli ve depreme dayanıksız” olduğu için tadilata alındığını belirten Sarıgül, öğrencilerin spor salonlarında eğitim gördüğünü söyleyerek şöyle konuştu:

“Eğitim öğretimin Türkiye’de başladığı gün Ovacık’taki bütün okullar tadilata tabi tutuldu. 1,5 yıldır eğitim yok. Hiç kimse koca yaz boyunca ‘Burada bir tadilat yapalım’ diye düşünmemişken maalesef okulların açıldığı gün tadilata başladılar. Türkiye’de eğitim-öğretimin yüksek olduğu bir ilçede okulun açıldığı gün bütün okulların tadilata alınıp o çocukların sabah 6’da kaldırılması, yarın öbür gün soğuk günlerde okula götürülmesi bu kadar zorken maalesef böyle bir işlem yapıldı. ‘Yaklaşık 45 gün içerisinde biter’ diyorlar. Buranın kış koşullarını ve inşaat koşullarını düşünürsek bunun bu sene bile yetişmeyeceğini tahmin etmekteyiz. Dünyanın neresinde görülmüş ki eğitim öğretimin başladığı gün okullar tadilata alınsın.

'ÇOCUKLAR YIKIM KARARI ALINMIŞ BİNALARDA EĞİTİM GÖRÜYOR'

Bir diğer durum ise okulları riskli ve depreme dayanıksız olduğu için tadilata alıyorlar. Peki bu öğrenciler riskli alanlardan alınıp nerede okula gönderiliyor? Maalesef yıkım kararı alınmış binalarda. Bir başka okulda da spor salonunda eğitim yapılıyor. Birçok yerde yıkım kararı alınmış binada eğitim yapılıyor. Ama tadilata muhtaç yerlerde riskli diye tadilata ara veriliyor. Bu kabul edilir durum mudur? Daha önce bu okullar yapıldığında projeleri belediyeye verilmiş olsaydı ya da bir yetkiliye, denetime tabi tutulmuş olsaydı bugün tadilata ihtiyaçları olmazdı.” 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 23:50

YORUM EKLE
YORUMLAR
neden acaba
neden acaba - 1 hafta Önce

koca 2 yıl okullar kapalı hiç bir bütün bakım onarım o zaman yapılması gerekirdi.işte diyoruz pandemi falan değil sorun para yok okulu geç öğretmen ataması bile yapamıyorlar neden bu yüzden para olmadığını söylemek yerine pandemi var hastalık var bunu maskeliyorlar sadece türkiyede değil dünyadada böyle borç ekonomisinin arasıra böyle patlar faizci vahşi kapitalizmin kötü tarafıda bu.

Şevket Nazlıux
Şevket Nazlıux @neden acaba - 1 hafta Önce

Ülkemizin iktidarlar Dinayet Bşk en büyük bütçe sahip başka ber ülke diydiniz mu ,ben dumadım.Genaral Tito bile egitimsiz ülke FAKİR OLUR.YUĞULİSTAN VE KAFRİSTAN diye bir ülke vardır mutlaka ben orda yaşamak isterim, bozuldu ,meccut iktidarlardan

SIRADAKİ HABER