MEB yetkilisi, 'Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak dedi' iddiası

Habere göre gelecek dönemde öğrencilerin dört tercih hakkı daha olduğuna dikkati çekildi

MEB yetkilisi, 'Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak dedi' iddiası

Sözcü gazetesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilisinin "Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak" dediğini iddia etti.

Sözcü’den Yurdagül Uygun'un haberine göre,  bakanlık yetkilisinin “Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz. Anadolu lisesine gitmek isteyen öğrenci gidecek, kontenjanlar artırılacak” ifadesini kullandığı ileri sürüldü.

Habere göre gelecek dönemde öğrencilerin dört tercih hakkı daha olduğuna dikkati çeken bakanlık yetkilisi, şunları söyledi:

"Bu tercihler çok dikkatli ve doğru yapılmalı. Özellikle rehberlik öğretmenlerinden destek alınması gerekiyor. Bu dört tercih döneminde de öğrenci istediği bir lise türüne yerleşemezse, Anadolu lisesini isteyen öğrenci yerleşemezse, Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak. Gerekirse ikili eğitim yapılacak. Mutlaka istediği okula öğrencilerimizi yerleştireceğiz. Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz."

'GERÇEKTE 183 BİN AÇIKTA KALDI'

Dün Eğitim — İş tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, tercih edilmeyen imam hatiplerin anadolu liselerine dönüştürülmesi gerektiği vurgulanmıştı. Yerleştirme sonuçlarının büyük bir şok yarattığı ifade edilen açıklamada 91 bin öğrencinin açıkta kaldığı hatırlatılmıştı. Açıklamada "4. ve 5. tercihini yapanlarla beraber gerçekte 183 bin öğrenci açıkta kalmıştır" denmişti.

Yerleştirme sonuçlarında, imam hatiplerin yarısının boş kaldığı görülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 22:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER