Ders kitaplarının üçte ikisi özel şirketlerden temin edildi

Sayıştay, ders kitaplarının basım ve dağıtım işini Bakanlığın yapması gerektiğinin altını çizdi

Ders kitaplarının üçte ikisi özel şirketlerden temin edildi

Sayıştay’ın MEB’e ilişkin denetim raporuna göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrencilere dağıtılan ders kitaplarının yalnızca üçte biri MEB tarafından temin edildi, geri kalan üçte ikiyi ise döner sermaye kendi matbaalarında basmak yerine piyasadan karşıladı. Bakanlığın kasasından ders kitaplarının basımı için çıkan 889 milyon liranın 290.8 milyon liralık bölümü basım işinin ihale yolu ile devredildiği özel şirketlere aktarıldı. Sayıştay, ders kitaplarının basım ve dağıtım işini Bakanlığın yapması gerektiğinin altını çizdi.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre ders kitapları ile öğretmen kılavuz kitaplarının basımından sorumlu olan Devlet Kitapları Döner Sermaye İşletmesi, aldığı siparişleri kendi tesislerinde üretmeyerek ihale usulü ile şirketlerden hizmet aldı. Bakanlık ile imzaladığı protokoldeki, “Ders kitaplarını bizzat üretme” şartını yok sayan Döner Sermaye İşletmesi, Sayıştay’ın denetimlerine takıldı.

Sayıştay denetçileri, Döner Sermaye İşletmesi’nin tek müşterisinin MEB olduğunun altını çizerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“İşletmenin, bütün satışlarını hizmet alım sureti ile dış kaynaktan temin etmesi, mali tablolarının anlamlı bilgi sunma niteliğini zayıflatmaktadır. Zira işletme uygulamada, mal ve hizmet üreten bir döner sermaye işletmesi hüviyetinden uzaklaşarak, Bakanlığın konuya ilişkin ihalelerinin yapıldığı bir hizmet birimine dönüşmüştür.”
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 15:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER