10 Kasım'da tartışma yaratan görüntüler nedeniyle okul müdürleri görevden alındı

Öğrencilerin Atatürk fotoğrafı önünde eğilmeleri tepki uyandırmıştı

10 Kasım'da tartışma yaratan görüntüler nedeniyle okul müdürleri görevden alındı

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında kamuoyunda 'olumsuz algıya neden olacak' nitelikte etkinliklere yer verildiği ileri sürülen okul müdürlerinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

İstanbul Ümraniye ve Beylikdüzü, Gaziantep ve Bursadaki bazı okullarda 10 Kasım Atatürkü Anma Programları kapsamında Atatürk ilkelerinin yazılı olduğu bez şeritleri tutan öğrencilerin Atatürk fotoğrafı önünde eğilmeleri tepki uyandırmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, konu ile ilgili haberler üzerine soruşturma başlattı.

Bakanlık, soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

"10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında, günün anlam ve öneminden uzak ve kamuoyunda olumsuz algıya sebebiyet veren nitelikte etkinliklere yer verildiği tespit edilmiştir. Bakanlık maarif müfettişlerince titizlikle soruşturulmakta olan konunun hassasiyetine binaen, etkinliğin icra edildiği okul müdürleri hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır. Soruşturma süreci hassasiyetle ve en kısa sürede tamamlanacaktır."

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) bir okulda düzenlenen 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Bakanlık,  Atatürk'ün ölümünün 81. yılı anma etkinlikleri kapsamında, bir okulda gerçekleştirilen programın sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansıyan görüntüleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "10 Kasım Atatürk'ü anma programını anlamından uzaklaştırarak, pedagojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet veren söz konusu etkinlikle ilgili inceleme/soruşturma başlatılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 23:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER