Ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın derhal tahliye edilmesini isteyen Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “Gelin Ebru ve Aytaç'ı yaşatalım, onları hastane hücresinden alalım” çağrısı yaptı. Program bitiminde müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 
 
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “Adil yargılama” talebiyle ölüm orucunda olan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkati çekmek amacıyla Timtik’in tutulduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem milletvekili Mehmet Ali Aslan, Timtik ve Ünsal’ın meslektaşlarının yanı sıra birçok yurttaş katıldı. “Adalet sağlansın Ebru ve Aytaç yaşasın” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Ebru, Aytaç yaşasın” ve “Ebru, Aytaç onurumuzdur” sloganları atıldı. Bugünkü açıklama metnini Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu adına Grup Yorum üyesi Eren Erdem okudu.
 
‘SAĞLIĞINI SİZ BOZDUNUZ’ 
 
Timtik’in 25 gündür Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde zorla tutulduğunu belirten Erdem, “Adli tıp kurumunun hapishanede kalamaz raporuna rağmen tahliye edilmedi ve hapishane koşullarından daha ağır koşullara sahip bir hastane hücresine kapatıldı Ebru sağlığını tahliye etmeyenler zorla bir hastane hücresine kapatanlar bozdu. Ebru sıvı alımında zorlanıyor. Ebru için bir saniyenin bile değeri çok önemli. Ebru'nun havasız hastane hücresinde tutulduğu her saniye, ömründen ömür gidiyor. Ebru'nun sağlığını siz bozdunuz. Adli Tıp Kurumu raporunu uygulamayanlar bozdu. Derhal tahliye edilmesi gerekirken zorla hastanede tutan memur zihniyetli, etik kurallara ve uluslararası sözleşmelerle uymayan hekimler bozdu” dedi.
 
İktidara “Henüz geç değil. Ebru'nun Aytaç'ın katili olarak tarihe adınızı yazdırmayın” diye seslenen Erdem, “Zorla müdahale cinayettir. Ebru'nun sakat kalmasına izin vermeyeceğiz. Onu öldürmenize izin vermeyeceğiz. Ebru Timtik derhal tahliye edilmelidir” diye belirtti.  
 
HASTANE ÖNLERİNE ÇAĞRI 
 
Timtik ve Ünsal için zamanın daraldığını vurgulayan Erdem, “Ebru'nun durumu kritik aşamayı da aşmış bulunuyor. Onları hastane hücrelerinden ancak dayanışmayla birlik olursak alabiliriz. Bu nedenle tüm halkımızı hastane önlerine Ebru ve Aytaç'ı sahiplenmeye çağırıyoruz. Gelin zorla müdahale işkencesine engel olalım. Gelin Ebru ve Aytaç'ı yaşatalım, onları hastane hücresinden alalım” diye konuştu.
 
AKMAN VE KARAKAYA ÖLÜM ORUCUNDA 
 
Şakran Cezaevi’nde tutulan Didem Akman ve Özgür Karakaya’nın da 185 gündür ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Erdem, şöyle devam etti: “Didem Akman talebi ağırlaştırılmış müebbet infaz rejiminin iptal edilmesi ve koşullarını düzeltilmesidir. Didem Akman 4 yıldır insanlık dışı koşullarda 8 metre karelik bir disiplin hücresinde tutuluyor. Didem Akman’ın haklı talepleri derhal kabul edilmelidir. 35 kiloya düşen Didem Akman’ın haklı istekleri yerine getirilmelidir. Özgür Karakaya'nın talebi ise adil yararlanmaktır. Gizli tanık beyanlarıyla verilen senelerce hapis cezası derhal bozulmalıdır.” 
 
‘ELİNDEN GELENİ YAPMALI’ 
 
Ardından söz alan HDP eski milletvekili Mehmet Ali Aslan, insanların adil yargılanmak için ölüm orucuna girdiklerini dile getirdi. Hem toplumun hem de muhalefet partilerinin daha gür bir şekilde ses çıkarması gerektiğini belirten Aslan, muhalefet parti milletvekillerinin de artık hastane önüne gelmesi, Timtik ve Ünsal’ın yaşaması için elinden geleni yapması çağrısında bulundu.
 
Açıklamaların ardından Grup Yorum üyeleri, Timtik ve Ünsal için “Bir Mevsim” şarkısını seslendirdi. 
 
POLİS MÜDAHALE ETTİ
 
Program bitiminde hastane önünde nöbet tutan kişilere polis müdahale etti. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı