CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Emin Şen’e bağlı olduğunu iddia ettiği Ebabil Harekâtı’nın yöneticisi, Şen’le İstanbul-Haliç’te ofisinde buluştuklarını belirterek, Ebabil Harekâtı'nın, Soylu’ya yakın olduğunu ileri sürdü. Ulaştığımız Emin Şen ise iddiaları reddederken, Ebabil Harekatı’ndan kimseyi tanımadığını söyledi.

T24'ten Hazar Dost'un haberine göre, isminin paylaşılmasını istemeyen Ebabil Harekâtı yöneticisi kişi, Şen ve AK Parti bağlantıları hakkında çeşitli iddialarda bulundu.  Başlangıçta Ebabil Harekâtı'nın, "gönüllü bir yapılanma" olduğunu savunan kişi, farklı isimlerde benzer oluşumların olduğunu söyledi.  Kendisinin sosyal medya paylaşımlarından herhangi bir kazanç elde etmediğini ileri süren yönetici, Ebabil Harekatı’nın, "Soylu’nun ekibi" olarak çalıştığını belirtti. 

'EMİN ŞEN'İN OFİSİNDE BULUŞTUK'

Ebabil yöneticisi, CHP’li Özel’in İçişleri Bakanı Soylu’nun danışmanı olan Şen’in, "trolleri yönettiği" iddiası için, “Emin Şen ile 31 Mart İstanbul seçimleri döneminde Haliç yakınındaki ofisinde buluştuk. Bu buluşma için mekanı Selami Haktan ayarladı” dedi. 

'AK PARTİLİ DANIŞMANLA GÖRÜŞTÜK'

Ebabil yöneticisi, sosyal medyayı iyi kullandıklarını söylerken AK Partili başka bir danışmanla daha görüştüklerini ileri sürdü.   Yönetici, söz konusu danışmanın talebinin ise sosyal medyada, "derli toplu paylaşım yapılması" olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU? 

CHP'li Özgür Özel,  Soylu’nun danışmanlığını yapan Şen’in SM360 ve Native isimli şirketleri üzerinden kamudan aldığı ihalelerle, "sosyal medya trollerine ödeme yaptığını" iddia etmişti. Özel, Şen’in Ebabil Harekâtı adlı yapılanmayı yönlendirdiğini belirtmişti. 

İçişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde Şen, "Bakan müşaviri" olarak kayıtlıyken Özel’in açıklamaları sırasında bu kayıt, "Danışman" olarak değiştirilmişti. Ardından bakanlıktan yapılan açıklamada, “Emin Şen, kadrolu çalışan değildir. Uzun süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sosyal medya danışmanlığı yapmaktadır” denilmişti.