Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile gazeteciler Bahadır Özgür, Ertuğrul Mavioğlu, Hakkı Özdal ve Timur Soykan’ın imzasını taşıyan Türkiye İşçi Partisi’nin raporu “Duvar” 12 Kasım Cuma günü raflarda yerini alacak.

Organize suç örgütü liderliğinden hakkında kırmızı bülten çıkarılan Sedat Peker’in iddia, ifşa ve itirafları bir kez daha Türkiye’nin kontrgerilla (gladyo) yapılanmasıyla yıllardır nasıl karanlık bir duvar ile çepellendiğini gözler önüne serdi.

Kitabın tanıtım bülteninde ise; Türkiye’nin “mafya-siyaset- devlet” üçgeninde dipsiz bir kuyuya dönüştüğü ve bu dipsiz kuyudan çıkmak için örülen kirli duvardan cesaretle tuğla çekmenin zorunluluğuna vurgu yapılıyor:

Sedat Peker’in, kendisinin de içinde yer aldığı Susurluk skandalından 25 yıl sonra gelen ifşa ve itirafları, Türkiye’nin ‘mafya-siyaset-devlet’ üçgeni içinde dipsiz bir bataklığa dönüştürüldüğünü ortaya koydu.

Dünya tarihinde görülmemiş bir skandallar zinciriydi.

Gazeteci cinayetindeki tetikçi arayışları…

Yüz milyonlarca dolarlık kara para transferleri…

Kara para ile çökülmüş lüks otellerdeki siyasiler, bürokratlar, mafya babaları ve oligarklar…

Satılık mahkeme kararları, adli tıp kurumu raporları…

Milyonlarca dolarlık rüşvet görüşmelerinin ses kayıtları…

Siyasetçi otomobillerinin bagajlarına yüklenen paralar…

İstanbul sokaklarında kasalarla taşınan kalaşnikoflar…

Devletin damarlarında gezen milyar dolarlık uyuşturucu…

Sınır ötesine taşınan silahlar…

Onlarca isim, saymakla bitmeyen suçlar…

Ve sonuç: Mafyanın devletleştiği bir ülke. İktidar susarak ve susturarak kurtulmayı denedi. Tek adam rejiminde bütün denge ve denetleme organları yok edilmişti. Ne yargı ne de Meclis harekete geçti. Ne var ki; hayat boşluk tanımadı ve elinizde tuttuğunuz bu eserin müellifleri, Meclis’in yapmadığını yaptı. Deneyimli gazeteci ekibi titiz bir çalışmayla, Peker’in itiraflarını en ince ayrıntısına kadar inceledi, zikredilen olayların tarihsel köklerini ve ilişkilerini deşti. Sonunda ortaya, bir tuğla çekilse yıkılması muhtemel olan kirli, kanlı duvarın, hayli kapsamlı ve güncel bir portresi çıktı. Ve bu kitap sadece okuyup, birbirimize dert yanmak için değil, o tuğlanın çekilmesi için hazırlandı.

Kaynak: İleri Haber