Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu, Sözcü gazetesinde yazmaya başlayan köşe yazarı Yılmaz Özdil hakkında Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söyleminde bulunduğu gerekçesiyle yarın suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

Hürriyet gazetesinden istifa ettikten sonra 10 Ekim’de Sözcü gazetesinde yazmaya başlayan Yılmaz Özdil, yeni gazetesi tarafından “Sen yine içinden geldiği gibi yaz Yılmaz” reklamlarıyla karşılanmıştı.

zete.com'un haberine göre DurDe Platformu’nun, “Sen sakın içinden geldiği gibi yazma Yılmaz Özdil!” başlıklı açıklaması şöyle:

Sık sık ırkçı yazıları ve beyanlarıyla gündeme gelen Yılmaz Özdil, 10 Ekim günü Sözcü gazetesinde yazdığı yazıda, Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi kullandı.

Özdil, hükümet tarafından statüleri dahi tanınmayan sığınmacılara ‘yedirdiğini, içirdiğini’ iddia ettikten sonra, ucuz iş gücü olarak görülen ve kölelik koşullarında çalıştırılan Suriyelilerin ‘ekmek elden su gölden’ yaşayıp ‘yan gelip yattıklarını’ savundu.

Özellikle geçtiğimiz yaz aylarında birçok şehirde ırkçı saldırılara uğrayan Suriyeli sığınmacılar, Özdil tarafından bir kez daha hedef gösterildi.

16 Ekim günü DurDe platformu olarak bu şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Konuya duyarlı tüm dostlarımızın katılımını bekliyoruz.