Zürcher, Türkiye’den aldığı ‘şeref madalyası’nı Erdoğan'ı protesto için iade ediyor

Tarihçi Erik Jan Zürcher, 2005 yılında Türkiye’den aldığı ‘Yüksek Şeref Madalyası’nı iade ediyor

Zürcher, Türkiye’den aldığı ‘şeref madalyası’nı Erdoğan'ı protesto için iade ediyor
Türkiye üzerine çalışmalarıyla bilinen tarihçi Erik Jan Zürcher, dönemin dışişleri bakanı Abdullah Gül’den aldığı ‘Şeref Madalyası’nı Türkiye’de Erdoğan'nın ‘diktatoryal yönetim’ini gerekçe göstererek iade etme kararı aldığını açıkladı.

Diken’de yer alan habere göre; Zürcher, Türkiye tarihi üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar sebebiyle 2005 yılında ‘Yüksek Şeref Madalyası’na layık görülmüştü. Zürcher törende Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) giderek daha çok yaklaştığını söylemişti. 

Hollanda gazetelerinden NRC’nin internet sitesinde bir makale kaleme alarak iade gerekçelerini açıklayan Zürcher, “Siyaset, yargı, medya, üniversiteler ve yurttaşlar – her ne kadar Avrupa’da yaşıyor olsalar da – fiili bir diktatörün oyuncağı, etrafındaki zümreler haline geldi. Temel özgürlüklerin ve yasaların gerçekte var olmadığı bir noktada, böyle bir ülke artık Avrupalı değildir” diye yazdı.

‘TÜRKİYE, AVRUPA’NIN ÇOK UZAĞINDA’

12 yıl önce üyelik sürecinin Türkiye’yi AB’ye yakınlaştıracağı öngörüsünde yanıldığını ve Türkiye’deki seküler yurttaşların uyarılarına kulak asmadığını belirten Hollandalı tarihçi, “Türkiye Avrupa’ya doğru ilerlemedi, Avrupa’nın çok uzağında. Üyelik mümkün olmayabilir” dedi.

‘AKP 10 SEÇİMLE DİKTATORYAL YÖNETİME ULAŞTI’

Yazısında ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attıkları için haklarında soruşturmalar ve davalar başlatılan akademisyenleri ve çözüm sürecinin askıya alınmasını hatırlatan Zürcher, AKP’nin kazandığı 10 seçimle gelinen noktayı ‘diktatoryal yönetim’ diye niteledi.

‘İMAM BULMAK DAHA KOLAY’

 “AKP, gücünü toplumda giderek belirleyici hale gelen İslami norm ve değerlerin yayılması için kullandı. Şimdi birçok yerde imam bulmak, içki satan bir yer bulmaktan daha kolay.”

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Zürcher, ödülü "kibarca" paketleyip, Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'ne göndereceğini belirtti.Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 22:55
YORUM EKLE