Yunanistan ile IMF ve AB arasında süren müzakerelerden sonuç çıkmadı

Euro bölgesi maliye bakanlarının Lüksemburg’daki toplantısından Yunanistan için iyi haber çıkmadı

Yunanistan ile IMF ve AB arasında süren müzakerelerden sonuç çıkmadı

Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısı, son dönemde yine Euro Bölgesi'nden çıkması tartışılan Yunanistan'la müzakereler konusunda herhangi bir ilerleme olmadan sona erdi.

Eurogrup Başkanı Jeroen Dijsselbloem toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın kreditörleriyle anlaşmaya varmada "son fırsatı değerlendirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Dijsselbloem, Yunanistan'ı önümüzdeki günlerde "inandırıcı" öneriler yapmaya çağırdı.

IMF: EK SÜRE YOK

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde de gün içinde, "Yunanistan'a borç ödemesi için 30 Haziran'da dolacak sürenin ardından ek bir süre verilmeyeceğini" söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise erken saatlerde, Yunanistan'la anlaşmaya varılmasının hâlâ mümkün olduğunu belirtti.

Angela Merkel Almanya Parlamentosu'nun alt kanadı Bundestag'da yaptığı konuşmada, "Bir çözüm yolu bulacağımıza eminim. Eğer Yunanistan'ı yönetenler bu yönde bir irade gösterirse, üç kurumla (AB, IMF, Avrupa Merkez Bankası) anlaşmaya varılabilir" dedi.

1,5 MİLYAR EURO GEREK    

Yunanistan'ın 30 Haziran'a kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1,5 milyar euro ödemesi gerekiyor. Atina yönetimi ise bu ödemeyi ancak Avrupa Birliği (AB) ve IMF'nin kurtarma paketinin son dilimi olan 7,2 milyar euroyu alabilirse yapabileceğini söylüyor. AB ve IMF ise yardım paketinin Atina'ya gönderilmesi için sert kemer sıkma önlemlerini şart koşuyor.

Atina'ya iletilen taleplerin başında, daha fazla ürünün KDV'ye tabi olması ile memur ve emekli maaşlarında indirim yapılması geliyor.

Yunanistan'da, SYRIZA'nın büyük ortağı olduğu koalisyon hükümeti ise seçmene "kemer sıkmaya son" sözü vererek iktidara geldiklerini vurguluyor ve maaş kesintilerine karşı çıkıyor.

Atina yönetimi, ülkede emeklilerin üçte ikisinin yoksulluk sınırının ya yakınında ya da altında olduğunu vurguluyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 00:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER