Yunanistan'dan Türkiye'ye: Sınırlar sabittir ve tartışılmaz

Erdoğan, 'Lozan tartışılmaz bir metin değildir' demişti

Yunanistan'dan Türkiye'ye: Sınırlar sabittir ve tartışılmaz

Uluslararası antlaşmalara kuşku duyulmasının Lozan Antlaşması ve Türk-Yunan ilişkilerindeki temel denge unsuruna yardımcı olmadığını ifade eden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Sınırlar sabittir ve tartışılmaz, öyle de kalacaktır" dedi.

Erdoğan Lozan Anlaşmasıyla ilgili "Lozan tartışılmaz bir metin değildir, kutsal bir metin asla değildir. Elbette tartışacağız, elbette daha iyisine ulaşmanın çabası içerisinde olacağız" demişti.
 
Batı Trakya'yı ziyaret eden Çipras, Gümülcine'de yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşanan sığınmacı krizi, Türkiye-AB ve Türk-Yunan ilişkileri ile Kıbrıs sorununa değindi.

Avrupa'daki saldırı tehdidinin ve büyük göçmen akınlarıyla yaşanan ekonomik durgunluğun birçok Avrupa ülkesini milliyetçi olmasa bile tutucu tavırlara yönlendirdiğini ifade eden Çipras, bu durumun da dayanışma ilkelerini ve AB müktesebatını sabote ederek sınırların tel örgü ve engellerle kapatılmasına yol açtığını söyledi.

Başbakan Çipras, Türkiye'nin Avrupa'daki konumuna değinerek, "Avrupa ile Türkiye arasında irtibat, temas ve iş birliği kanallarının açık kalması önemli. Özellikle de bu zor anlarda bu konudaki inancımızı istikrarla koruyoruz. AB ile Türkiye arasındaki anlaşma uygulamada her ne kadar zor ve kırılgan olsa da eksiksiz uygulanmalı ve AB ile Türkiye arasındaki bu önemli ilişkinin geleceğiyle ilgili çözüm bulunmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Kısa sürede Türkiye'yi en çok ziyaret eden ilk Yunan başbakanı olduğunu kaydeden Çipras, "Bir yıl içerisinde Türk Başkan (Cumhurbaşkanı) ve Başbakan ile görüşmek için komşu ülkeyi üç kez ziyaret ettim. İlkelerimize bağlı kaldık ancak diyalog konusunda direttik ve çözümler bulduk" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Türkiye ile diyalog ve işbirliğini sürdürmeye hazır olduğuna dikkati çeken Çipras, "Bir kez daha vurgulamak istiyorum; Yunanistan bölgemizdeki her iki halkın da yararına işbirliği ve diyaloğu sürdürmeye hazır. Komşularımız da aynı şeyi arzu ediyorsa bu tarihi yol açık kalacaktır" açıklamasını yaptı.
 
Türk-Yunan ilişkilerinin temelinde karşılıklı saygı ve güvenden başka bir şey olamayacağını bildiren Çipras, bu konuda uluslararası hukukun öngördüklerine de saygılı olunması gerektiğini belirtti.
 
 Yunanistan'ın bu konuda ısrar edeceğini söyleyen Çipras, "Aynı zamanda bazı konularda da açık olmamız lazım. Uluslararası antlaşmalara kuşku duyulması yardımcı olmayan, kabul edilemez bir harekettir. Böyle bir yaklaşım, dostluk ve iş birliği ilişkilerine, uluslararası barışa, halkların refahına ve büyük ölçüde bu antlaşmalarla belirlenen uluslararası dengelere de, Lozan Antlaşması ve Türk-Yunan ilişkilerindeki temel denge unsuruna da yardımcı olmuyor. Sadece Türkiye ile aramızda değil, bölgemizde de güven duygusunun oluşmasını sabote etmekten başka hiçbir şey sunmayan bu kuşkuların, kabul edilemez istemlerin sona ermesi iyi olacaktır. Sınırlar sabittir ve tartışılmaz, öyle de kalacaktır. Sınırlar yeniden belirlenmez ancak tarih yeniden belirlenebilir. Önceden yazılan tarihten ayrılabilir ya halkların çıkarına ya da aleyhlerine değişebilir" dedi. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 18:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER