YPG'ye katılan eski İngiliz asker beraat etti

Matthews, “terörizm eğitimi almakla” suçlanıyordu

YPG'ye katılan eski İngiliz asker beraat etti

IŞİD’e karşı savaşmak için Suriye’ye giderek Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) katılan eski İngiliz askeri James Matthews, İngiltere’de yargılandığı davada beraat etti.

43 yaşındaki Matthews, Irak ve Suriye’ye giderek “terörizm eğitimi almakla” suçlanıyordu.

İngiliz hükümetinin askeri destek verdiği bir örgüte yardım etmekle yargılanan ilk İngiliz olan Matthews Kasım ayında Old Bailey Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkacaktı. Fakat dosyanın savcısı Tom Little bugün mahkemeye “kanıt yetersizliği” nedeniyle Matthews’ın hüküm giymesinin mümkün olmadığını söyledi. Bunun üzerine Yargıç Andrew Edis Matthews’ın suçsuz olduğuna hükmetti.

Matthews’ın avukatı Joel Bennathan müvekkilinin karardan memnun olduğunu söylerken “Biz her zaman Matthews’ı IŞİD’e karşı YPG ile birlikte savaşmaktan yargılamanın sıra dışı ve tamamen haksız olduğunu söylüyorduk” dedi.

Davanın açılmasının ardından Independent sitesine konuşan Matthews, Facebook’ta bir kadının kesilmiş kafasını elinde tutan bir IŞİD üyesinin fotoğrafını gördükten sonra YPG’ye katılmaya karar verdiğini şu sözlerler anlatmıştı:

“Gördüğüm en canavarca fotoğraflardan biriydi. Bu toprakları onlardan almamız lazım ve bunu güç kullanarak yapacağız, başka bir çağa ait gözüken ve barbarca katliamlar işleyen bu örgüte karşı savaşıyoruz.”

Matthews YPG’ye katılmadan önce Suudi Arabistan’da askerlere İngilizce öğrettiğini söylemişti.

İngiltere’den YPG’ye katılmaya gidenlerin sayısının 100’den az olduğu tahmin ediliyor. Yetkililere göre IŞİD’e katılan İngilizlerin sayısı ise 800’den fazla. (Dış Haberl

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 12:14

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan türkoğlu
Adnan türkoğlu - 1 yıl Önce

Dünyanın gözü önünde katliyam yapan kadın çocuk ayrımı yapmadan kafa kesen bir vahşet şebekesine karşı sabaşmak suç sayılmamalı. Öyle ki Britanya hükümetinin kararı da böyleyken böyle bir yargılama neden oldu anlaşılmış değil.

SIRADAKİ HABER