Yeni Zelanda'da Ardern yeniden başbakan seçildi

Yıllar sonra tek parti hükümeti kurulacak

Yeni Zelanda'da Ardern yeniden başbakan seçildi

Yeni Zelanda'da düzenlenen genel seçimlerde İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern, ezici bir zafer kazandı. İşçi Partisi'nin tek parti hükümeti kurabileceği kaydedilirken, "Desteğinizi hafife almayacağız" diyen Ardern yaptığı açıklamada, "Herkes için çalışan bir parti olacağız" ifadelerini kullandı.

Ana muhalefet lideri Judith Collins ise Ardern'i tebrik ettiğini söyledi. Ulusal Parti lideri Collins, 'daha güçlü bir şekilde geri döneceklerini' dile getirdi ve "Üç yıl göz kapayana kadar gelip geçer" dedi. 

Seçim komisyonu, oyların yüzde 95'inin sayıldığını duyururken, İşçi Partisi'nin yüzde 49 oy aldığı kaydedildi. İşçi Partisi'ni yüzde 27 oy oranıyla Ulusal Parti takip etti.

İşçi Partisi'nin parlamentodaki koltukların yarısını kazanması halinde, Ardern'ın yıllar sonra ülkede tek parti hükümeti kurması bekleniyor. İşçi Partisi, 120 sandayelik parlamentonun 64 sandalyesini kazanmış durumda. Yeni Zelanda'da 1996'da yeni seçim sistemine geçildiğinden beri hiçbir parti parlamentoda çoğunluğu elde edememişti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER