Yemen'den Türkiye’ye ağır suçlama

Aden Limanı'na gönderilen bisküvi kutularından silah çıktı…

Yemen'den Türkiye’ye ağır suçlama

Yemen Savunma Bakanlığı, "Türkiye'den deniz yoluyla Yemen'e gönderilmek üzere bisküvi kartonları içinde silah bulundu" iddiasında bulundu. Silahların Yemen'in güvenlik ve istikrarına zarar vermek üzere gönderildiğini belirten Bakanlık, soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yemen’de uzun bir süredir El Kaide gibi İslamcı örgütler tarafından yüzlerce kişinin öldüğü silahlı ve bombalı saldırılar yapılıyor.

Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan habere göre, Türkiye'den Yemen'in güneyindeki Aden Limanı'na gönderilen bisküvi kutularından silah çıktı.

Büyük miktarda ve içinde susturucuların da olduğu iddia edilen silahlar, yetkililerin taşınan malzemenin gıda olmadığından şüphelenmesi üzerine bulundu.

Silahların Yemen'in güvenlik ve istikrarına zarar vermek üzere gönderildiğini belirten Bakanlık, soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Ancak sitede silahları gönderene ya da alıcıya dair herhangi bir detaya yer verilmedi.

Geçen yıl mart ayında yine Yemen'e gönderilmek üzere Türkiye'den 16 bin Türk malı tabanca yola çıkmış ancak silahlara Birleşik Arap Emirlikleri'nde polis tarafından el konulmuştu.

Türkiye, Irak, Suriye gibi ülkelerin iç işlerine karışmak, mezhepçilik yapmak ve buralardaki bazı gruplara destek vermekle de suçlanıyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2012, 11:44
YORUM EKLE