Yemen'de tek adaylı seçim

Yemen cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor...

Yemen'de tek adaylı seçim

Yemen'de seçmenler, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in yerini alacak liderlerini seçmek üzere sandık başına gidiyor. Seçimlerin tek adayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdurabbu Mansur Hadi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Arap Yarımadası'nın en yoksul ülkesi Yemen'de bir yıldır devam eden hükümet karşıtı gösterilerin ardından düzenleniyor.

Seçimler öncesinde başlayan şiddet olayları ise sürüyor. Ülkenin güneyinde seçim bürolarını hedef alan saldırılar düzenlendiği bu saldırılarda çeşitli seçim sandıklarında görevli en az 8 askerin öldüğü bildirildi.

Güney Yemen'deki ayrılıkçı gruplar, seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. Aden kentindeki seçim merkezlerinin yarısı da şiddet olayları ve tehditler nedeniyle kapandı.

Yemen’deki seçimler, Körfez Ülkeleri'nin arabuluculuğuyla varılan bir anlaşmanın ardından düzenleniyor. 33 yıldır görevde olan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, yeniş bir cumhurbaşkanının seçilmesi ardından görevinden ayrılmayı kabul etti. Salih, dün yaptığı açıklamada, barışçı bir geçiş dönemi için halktan Abdurabbu Mansur Hadi'ye oy vermelerini istedi.

Yemen yasaları, cumhurbaşkanlığı seçimi için bir asgarî katılım oranı belirlemiyor. Gözlemciler, seçimde tek bir oy kullanılsa bile bunun geçerli sonuç kabul edileceğini belirtiyorlar.

BBC'nin haberine göre, muhabirler, halk için Yemen'deki seçimlerin, yeni bir cumhurbaşkanı seçmekten çok, Ali Abdullah Salih'in görevden ayrılmasını garantilemek açısından önemli olduğunu söylüyor. Seçimin tek adayı Abdurabbu Mansur Hadi, Sovyet Rusyası etkisindeki Sosyalist Yemen Arap Cumhuriyeti (Güney Yemen) döneminde askerî eğitim aldı. Hadi yüksek eğitimini de Rusya'da tamamladı. 1986 yılında çıkan ilk kuzey-güney sürtüşmelerinde şu an Suriye'de sürgünde olan eski Yemen lideri Ali Nasır yanlısı bir politika izleyen Hadi, yenilen güney askerleri ile birlikte kuzeye yerleşti.

Yemen'in birleşmesinden yana olan Hadi, kuzey askerleri ile güney askerleri arasında 'Tek Yemen' propagandaları ile dikkat çekerken, 1994 yılında sonlanan iç savaştan sonra Yemen'in birleşmesindeki katkılarından dolayı Ali Abdullah Salih'in gözde komutanlarından oldu. Hadi, güney askerlerini ikna ederek silahlarını teslim etmelerinde büyük rol oynadı.

1995 yılından beri cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yapan Hadi, ılımlı ve barış yanlısı kimliği ile Kasım ayında imzalanan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) barış planının en önemli isimlerinden birisi olarak öne çıktı. Bölge uzmanlarına göre muhalefetin ve Salih yanlısı devlet görevlilerinin üzerinde uzlaşma sağlayacağı tek aday olarak görülen Hadi, 2014 yılına kadar sürecek iki yıllık geçiş sürecini yönetecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2012, 11:52
YORUM EKLE