"Türkiye, ısrar etse bile Rakka operasyonuna katılamayacaktır"

Suriyeli albay, Türkiye’nin, Suriye ve Irak’a hâkim olan şartları suiistimal etmek istediğini söyledi

"Türkiye, ısrar etse bile Rakka operasyonuna katılamayacaktır"

Türkiye, ısrar etse bile Rakka operasyonlarına katılamayacaktır Suriye Ordusundan emekli albay ve Suriye’deki Ugarit Kültür Kulübü Başkanı Rıza Şarki Türkiye’nin dış politikasına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta yaptığı eylemleri risk olarak nitelendiren Şarki, “Türkiye bu duruşunda ısrar etse bile, yine de Rakka’yı kurtarma operasyonlarına katılamayacaktır. Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyindeki varlığı çok tehlikelidir ve bu durum Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal etmek demektir ve Suriye Ordusu hiç şüphesiz bu işgale cevap verecektir.” dedi.

Türkiye’nin bölgede riski aldığını savunan Suriyeli albay, Türkiye’nin, Suriye ve Irak’a hâkim olan şartları suiistimal ettiğini öne sürdü.

Türkiye’nin amacının, içerisindeki sorunları sınır dışına taşıdığını savunan Şarki şöyle konuştu:

“Türkiye tarafından yapılan bu suiistimal savaş meydanına hâkim olan denklemleri değiştirmeyecektir. Çünkü Şam’ın müttefikleri olmak üzere herkes, hiçbir yabancı kuvvetin Suriye’ye müdahalede bulunmasına ve bu ülkeyi bölmesine izin vermeyecektir. Bu dönülmez bir karardır.”

Rıza Şarki Amerika’nın Türkiye’nin Suriye politikası karşısındaki tutumu hakkında şunları söyledi:

“Amerika’nın politikası Suriye’yi zayıflatmak üzere kuruludur. Bu yüzden Washington Türkiye’den hariç Suriye’yi federalleştirme planıyla hedefine ulaşmak için Kürtleri de bir araç olarak kullanmaktadır. Amerika Savunma Bakanı’nın ifade ettiği gibi onları Rakka’yı kurtarmak üzere bölgeye göndermeye hazırlanmaktadır.

Amerika’nın düşündüğü şey, bölgede kendi hedeflerini uygulamaktır. Bu yüzden uluslararası koalisyonun Fırat nehri üzerine kurulmuş olan köprüleri nasıl körü körüne bombaladığını gördük.

Onlar bölgeyi sınırlara bölmeye ya da Irak Kürtleri gibi, Suriye’deki Kürtleri de rejimle müzakereye zorlamaya çalışıyorlar.

Türkiye bu duruşunda ısrar etse bile, yine de Rakka’yı kurtarma operasyonlarına katılamayacaktır. Çünkü Amerika’nın da bu durumu istememesi dışında, Suriye Ordusu da böyle bir asker sevkiyatı için Ankara’ya izin vermeyecektir.

Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyindeki varlığı çok tehlikelidir ve bu durum Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal etmek demektir ve Suriye Ordusu hiç şüphesiz bu işgale cevap verecektir.”

(Kaynak: Tesnim Haber Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 22:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER