'Türkiye Avrupa değerlerinin ışık yılı uzağında' diyen CSU lideri: Türkiye'ye parayı kesin

Türkiye ve Almanya arasındaki gerilim tırmanarak devam ediyor

'Türkiye Avrupa değerlerinin ışık yılı uzağında' diyen CSU lideri: Türkiye'ye parayı kesin

Alman hükümetinin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, AB bütçesinden üyeliğe hazırlık kapsamında Türkiye'ye yapılan mali yardımların durdurulmasını talep etti.

Seehofer, Alman basınına yaptığı açıklamada, "Ankara'dan yeni bir provokasyonun olmadığı tek bir hafta geçmiyor. AB üyeliğine hazırlık amacıyla yapılan tüm mali yardımlar bir an önce kesilmelidir" dedi.

Seehofer, 2010 yılına kadar Avrupa Birliği bütçesinden Türkiye'ye aktarılması öngörülen yaklaşık 4 milyar 200 milyon euronun ödenmemesini talep etti.

‘TÜRKİYE AVRUPA DEĞERLERİNE IŞIK YILI UZAKLIKTA’

Hristiyan Birlik Partileri Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de Türkiye'yi sert bir dille eleştirdi. Kauder, pazar akşamı Berlin'de katıldığı Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) "din özgürlüğü" konulu etkinliğinde Türkiye'nin Avrupa değerlerinin ışık yılı uzaklığında olduğunu savundu.

CDU'lu politikacı, Türkiye'de en önemli insan hakı olan din özgürlüğünün bulunmadığını savundu.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de Schweriner Volkszeitung’un pazartesi günkü baskısında yer alan açıklamasında Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarına değinerek Ankara'ya yönelik daha sert bir tutum izlenmesini talep etti.

Almanya'nın Schwerin kentinde yaşayan David B.'nin Türkiye'de yaklaşık 5 aydır tutuklu olduğunun ortaya çıkmasının "Erdoğan rejiminin tüm muhalif seslere karşı vicdansızlığını bir kez gösterdiğini" savunan Özdemir, Erdoğan hakkında "Ülkemize karşı rehine topluyor" diye konuştu.

Erdoğan'ın sadece sertlik ve paranın dilinden anladığını öne süren Özdemir "İşte bunları, vatandaşlarımızın ve Erdoğan rejiminin tüm siyasi tutuklularının serbest bırakılması için kullanmalıyız" diye konuştu.

SCHULZ: ERDOĞAN’A SÜRE TANINMALI

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Schulz da Pazar günü yaptığı açıklamada Erdoğan'a birkaç haftalık bir süre tanınmasını talep etmişti. Schulz eğer bu süre içerisinde Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşları serbest bırakılmazsa Gümrük Birliği görüşmelerinin ve AB üyelik yardımlarının kesilmesini talep etmişti.

(Kaynak:Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER