Tsipras: Önümüzde umut var

SYRIZA lideri Tsipras seçim kampanyasına Atina'dan başladı

Tsipras: Önümüzde umut var

Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) lideri ve eski Başbakan Aleksis Tsipras, seçim çalışmalarına Atina'dan başladı. Atina'da 20 Eylül seçimleri öncesi ilk mitingde konuşan Tsipras, "20 Eylül'de eskiden kurtuluyoruz. Eski vesayetin yeniden dönmesine izin veremeyeceğiz" dedi.

Yunanistan'da 20 Eylül'de yapılacak erken genel seçimler öncesi siyasi parti liderleri seçim kampanyalarına başladı. SYRIZA lideri Aleksis Tsipras, Atina'nın Egaleo semtinde ilk seçim konuşmasını gerçekleştirdi. "Yunan halkı, ülkenin geriye dönmesine izin vermeyecek." diyen Tsipras, hükümetinin sadece kreditörler ile değil, aşırı kesimler ve vesayet temsilcileri tarafından iyi tasarlanmış bir planla da mücadele ettiklerini belirtti.

Partisi SYRIZA'dan ayrılarak Halk Birliği'ni kuran kesime de seslenen Aleksis Tsipras, "Kimse bizi çözemeyecek. Sol bir parantez planlarını gerçekleştirmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bizi çözemeyecekler. Dünün politikacı ve partileri tarafından derin bir çukura atılan Yunanistan'ı çıkarmak için önümüzde yeni tahrikler, yeni mücadeleler var." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ı çamurdan kurtaracaklarını belirten Tsipras, "Önümüzde umut var. Seçimlerde halktan bize net ve güçlü bir yetki vermelerini istiyorum." diyerek seçmenlerinden oy istedi.

SYRIZA AZ FARKLA ÖNDE

Tsipras'ın partisi SYRIZA, son dönemde art arda yapılan anketlerde yüzde 26 dolayında oy alıyor. Ana muhalefet Yeni Demokrasi ise 1-2 puan arkadan geliyor. SYRIZA 'dan ayrılan Halk Birliği (LAE) Partisi'nin ise seçim barajının yüzde 3 olduğu ülkede 4,5 dolayında bir oranla parlamentoya girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

LİDERLER CANLI YAYINDA TARTIŞACAK

Bu arada Yunanistan'da seçimler öncesi liderler arasında ilk tartışma programı 14 Eylül'de yapılacak. Televizyon kanallarından canlı yayınlanacak tartışma programı, Syriza lideri Tsipras ile Yeni Demokrasi lideri Evangelos Meymerakis arasında yapılacak. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 08:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER