Tsipras eylem yapan çiftçilerle biraraya geldi

Yunanistan’daki çiftçiler iki gün boyunca protesto eylemleri gerçekleştirdi

Tsipras eylem yapan çiftçilerle biraraya geldi

Yunanistan'da Başbakan Tsipras ile tarım sektörü temsilcileri arasındaki görüşme gerçekleşti.

Ülke genelindeki otoban, şehirlerarası yollar ve gümrüklerde traktörleriyle blok oluşturan çiftçi temsilcilerinin katıldığı görüşmenin başlangıcında konuşan Tsipras, "Hükümetin elinde bulunan çiftçi talep ve önerilerine dair iyi bir temel teşkil eden bu diyalog süreci, şimdiye kadar gerçekleşmiş olması gerekirdi" dedi.

Başbakanlık konutunda çiftçi temsilcileri ile süren görüşmede Tsipras, ülkenin ulusal servetinin kurtarılmaması durumunda gelirden bahsedilemeyeceğini vurguladı.

2010 yılından 2015'e kadar ülkenin milli servetinde büyük düşüş yaşandığını anlatan Çipras, "245 milyar Euro olan GSMH'dan 175 milyar Euro'ya geldik. Bu büyük bir yıkım." dedi.

Çiftçilerin taleplerinin dikkate alınmamasının mümkün olmadığını belirten Tsipras, milli servetin kurtarılmasında öncüler arasında tarım kesiminin geldiğini belirtti ve "Aksi taktirde ne gelir, ne emekli aylığı ne de krizden çıkıştan bahsedebiliriz." ifadelerini kullandı.

Bu arada bazı çiftçi temsilcileri, kendilerinin başbakanlık konutuna alınmadan kapıdan dönmek zorunda kaldıklarına savundu.

Tsipras ile çiftçiler arasındaki diyalog sürecinin uzun sürmesi bekleniyor. Hükümetin tarım sektörünü öfkelendiren düzenlemede çiftçilerin talepleri doğrultusunda bazı konularda iyileştirmeye gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada yaklaşık 10 gün önce başkent Atina'ya traktörleriyle çıkarma yapan çiftçiler, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı'nda 2 gün süren protesto eylemlerinde bulunmuştu. Gösterilerde polis ile çiftçiler arasında saatler süren gerginlik ve çatışma yaşanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 15:43
YORUM EKLE