Trump'tan Venezuela'ya askeri müdahale tehdidi

Venezuela Savunma Bakanı bunun "çılgınlık" olduğunu ifade etti

Trump'tan Venezuela'ya askeri müdahale tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya askeri müdahale tehdidinde bulundu. Savunma Bakanlığı ise Venezuela konusunda henüz bir direktif gelmediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela konusunda askeri operasyon seçeneğini gündeme getirdi. Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, "İnsanlar acı çekiyor ve ölüyor. Venezuela'da pek çok seçeneğimiz var. Olası bir askeri operasyon da buna dahil" şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı ise Venezuela konusunda Başkanlık ofisinden herhangi bir direktif almadığını duyurdu.

Trump'ın açıklamalarına Venezuela hükümetinden tepki geldi. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Trump'ın olası bir askeri müdahaleden söz etmesinin "çılgınlık" olduğunu ifade etti. Padrino Venezuela devlet televizyonu VTV'ye yaptığı açıklamada "Savunma Bakanı ve bir vatandaş olarak bunun çılgın bir eylem, en üst düzeyde aşırılıkçılık olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Washington yönetimi, Venezuela'da anayasanın yeniden yazılması için 30 Temmuz’da yapılan Kurucu Meclis seçiminin ardından Devlet Başkanı Nicholas Maduro hakkında yaptırım kararı almıştı.

Venezuela'da anayasayı hazırlayacak Kurucu Meclis üyelerinin seçildiği seçimlerden sonra ülkedeki tartışmalar daha da arttı.

MADURO'YA DİKTATÖRLÜK SUÇLAMASI

Hükümete karşı olan askeri birlikler de geçtiğimiz günlerde silaha sarıldı. Ülkenin en büyük üçüncü kenti Valencia'daki bir askeri üste yaşanan hareketlilik ve eski bir yüzbaşı liderliğindeki silahlı kişilerin yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmaya çağırmaları, ordu içinde Nicolas Maduro hükümetine karşı isyan çıktığına dair haberleri de beraberinde getirmişti. Yayınlanan videoda, etrafında kamuflaj kıyafetli 15 kişi bulunan ve isminin Juan Carlos Caguaripano olduğunu açıklayan eski yüzbaşı, "Bu bir darbe değildir... Anayasal düzenin yeniden kurulması için yapılan bir sivil ve askeri eylemdir" diyerek, acilen bir "geçiş hükümeti kurulması ve serbest seçimler düzenlenmesi" çağrısında bulunmuştu.

Aylardır Maduro hükümetine karşı kitlesel protestolar sürüyor. Nisan ayından bu yana protestolarda en az 125 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de tutuklandı.

Nicolas Maduro yönetimi, muhalefetin aşırı sağcı radikaller ve suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor. Muhalefet ise ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.

Muhalefet, Devlet Başkanı'nı tartışmalı Kurucu Meclis aracılığıyla parlamentoyu feshedip bir diktatörlük kurmaya çalışmakla suçluyor.

PERU VENEZUELA BÜYÜKELÇİSİNİ SINIR DIŞI ETTİ

Peru hükümeti, Venezuela büyükelçisini sınır dışı etti.Eski Venezuela Savunma Bakanı olan Büyükelçi Diego Molero'ya Peru'dan ayrılması için 5 gün süre tanındı.

Peru'dan yapılan açıklamada Venezuela'da demokrasinin yeniden tesis edilmesine yardım etme anacıyla büyükelçinin sınırdışı edildiği belirtildi.

Peru yönetimi Venezuela'da anayasayı yeniden yazmakla görevlendirilen Kurucu Meclisi tanımayacağını açıklamıştı.

Venezuela da Peru'ya yanıt vermekte gecikmedi. Peru Büyükelçisinin ülkeden 5 gün içinde ayrılması istendi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2017, 11:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER