Trump'tan İran halkına: ABD’den büyük yardım göreceksiniz

Bugün İran'ın birçok kentinde on binlerce rejim yanlısı sokağa çıkıp hükümete destek vermişti

Trump'tan İran halkına: ABD’den büyük yardım göreceksiniz

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran açıklamaları sürüyor.

 Trump Twitter'dan yazdığı son mesajında "Yozlaşmış hükümetlerini geri almaya çalışan İran halkına saygı duyuyorum. Zamanı geldiğinde ABD'den büyük yardım göreceksiniz" dedi.

İran'daki hükümet karşıtı gösteriler 7. gününe girerken ABD Başkanı Trump Twitter'dan İran'daki olaylara ilişkin paylaşımlarını sürdürüyor.

'SAYGI DUYUYORUM'

Trump son Twitter mesajında "Yozlaşmış hükümetlerini geri almaya çalışan İran halkına saygı duyuyorum. Zamanı geldiğinde ABD'den büyük yardım göreceksiniz" dedi.

Trump mesajında İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in 'doğru zaman geldiğinde ulusa sesleneceği' yönündeki açıklamasında gönderme yapmış oldu.

Hamaney ülkedeki gösterilere ilişkin ilk açıklamasında "Son günlerde İran'ın düşmanları birleşti ve İslam Cumhuriyeti'nde karışıklık yaratmak için para, siyaset, silah ve istihbarat gibi farklı araçları kullandı" demişti.

Hamaney konuyla ilgili olarak 'doğru zaman geldiğinde' ulusa sesleneceğini de duyurmuştu.

İran'da hayat pahalılığına karşı Meşhed kentinde başlayan gösteriler rejim karşıtı nitelikler kazanarak diğer kentlere de yayılmış ve çatışmaların da yaşandığı eylemlerde 20'den fazla kişi ölmüştü.

Bugün ise İran'ın birçok kentinde on binlerce rejim yanlısı sokağa dökülerek hükümete destek vermişti

'BİR AVRUPA VATANDAŞI GÖZALTINA ALINDI'

Diğer taraftan yarı resmi haber ajansı Tasnim, İran'ın Luristan eyaletinddeki Burucerd kentinde bir Avrupalı'nın gözaltına alındığını duyurdu.

Ancak gözaltına alınan kişinin milliyeti açıklanmadı.

Kentteki yerel yargı yetkilisi Hamidreza Abolhassani " Bir Avrupalı Burucerd'de gözaltına alındı. Bu kişi Avrupalı istihbarat kurumlarınca eğitilmiş ve eylemcilere liderlik ediyordu" dedi.

BM: TÜM ŞİDDET OLAYLARI İÇİN YARGISIZ VE TARAFSIZ SORUŞTURMA YAPILMALI

İran'la ilgili bir açıklama da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin'den geldi.

İran'da tansiyonun düşürülmesini isteyen ve tüm şiddet olayları için 'bağımsız ve tarafısz soruşturma yapılması' çağrısında bulunan El Hüseyin "Eylemcilerin seslerini duyurma hakkı var. Tüm güvenlik güçlerinin ölçülü ve uluslararası hukuka uygun olarak davranması için yetkililer çaba göstermeli" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 12:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER