Trump'tan İran'da düşen yolcu uçağına ilişkin açıklama: Birileri hata yapmış olabilir

​Trump ayrıca, İran'a yeni bir dizi ekonomik yaptırımın onayladığını duyurdu

Trump'tan İran'da düşen yolcu uçağına ilişkin açıklama: Birileri hata yapmış olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, İran'da Ukrayna uçağının arıza nedeniyle düşmüş olmasından şüphe duyduğunu ve birilerinin (İran'ın) uçağı kazara düşürmüş olabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'da düşen ve 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna Havayolları'na ait uçakla ilgili açıklama yaptı.

Trump, "Çok trajik bir olay. Birileri hata yapmış olabilir. İdeal olan kara kutunun Boeing'e verilmesi. Başka ülkeye de verebilirler. Çok kötü bir şey olduğuna yönelik bir hissiyatım var"  ifadelerini kullandı. Trump uçağın düşüşüyle ilgili şüpheleri olduğunu belirtti.

Bazılarının kazanın mekanik sebeplerden kaynaklanmış olabileceğini söylediğini hatırlatan Trump, "Ama bence bu ihtimal dahilinde bile değil" dedi. 

​Trump ayrıca, İran'a yeni bir dizi ekonomik yaptırımın onayladığını ve Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından uygulanacağını söyledi. 

Nato'nun ortadoğu'da daha fazla rol üstlenmesi gerektiğini yineleyen Trump, "Ortadoğu’da ABD askerlerinin olmasındansa NATO askerlerinin olmasını tercih ederim. NATO Ortadoğu'yu da kapsayacak şekilde genişlemeli. NATO ve Ortadoğu. NATO için yeni bir ad buldum: NATOME" dedi. 

ABD'Lİ YETKİLİLER: UÇAK,İRAN HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ TARAFINDAN YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜ
 
Öte yandan, Reuters haber ajansı hükümet yetkililerine dayandırdığı habere göre, ABD yönetimi uçağın bir füzeyle vurularak düşürüldüğüne emin. Reuters'ın haberinde Washington'ın uydu görüntüleri nedeniyle uçağın düşürüldüğüne inandığı ifade edildi. 

ABD'li yetkililerin uçağın yüksek ihtimalle İran hava savunma sistemleri tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü düşündükleri belirtildi.

İran Sivil Havacılık Kurumu'ndan yapılan açıklamada ise PS752 Ukrayna uçağının hava savunma füzesi tarafından vurularak düşürüldüğü iddialarının ‘mantıksız dedikodulardan ibaret olduğu’ belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 10:54

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 12 ay Önce

İran yolcu uçağı ABD uçağını zan edip vurdu

SIRADAKİ HABER