Trump: Kuzey Kore zirvesi ertelenebilir

Trump ve Moon görüşmesi Beyaz Saray'da gerçekleşti

Trump: Kuzey Kore zirvesi ertelenebilir

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptığı bir toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile yapılacak olan zirvenin Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-un'un önümüzdeki günlerde atacağı adımlara bağlı olarak ertelenebileceğini belirtti.

Trump ve Moon görüşmesi Beyaz Saray'da gerçekleşti. Görüşmede, 12 Haziran tarihinde Singapur'da Kuzey Kore'nin de katılımıyla gerçekleşmesi planlanan zirve değerlendirildi.

Zirveden iki liderin de memnun kaldığı belirtilirken, Trump 'Kuzey Kore'de tavrı konusundaki son değişikliklerden memnun olmadığını' belirtti.

'BARIŞTAN YANA OLDUĞUNA İNANMAK İSTİYORUM'

Kuzey Kore lideri Kim'in tavrı, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştükten sonra değiştiğini belirten, Trump Çin Devlet Başkanı'nı 'dünya çapında bir poker yıldızı'na benzetti. Trump, 'Şi'nin Kore yarımadasında barıştan yana olduğunu düşünmek istiyorum' dedi.

'TRUMP SAVAŞI BİTİRECEK'

Moon ise, Trump'ın Kore yarımadasına barış gelmesi için sarfettiği büyük çabanın pozitif bir etki yaratığını ve ABD Başkanı'nın yaklaşan zirveyi başarılı bir şekilde geçirerek bölgede savaşı sona erdireceğine inandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 20:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER