Times: Ukrayna bölünebilir

Times'ta Giles Whittell imzalı yorumda, Ukrayna'nın geleceğine dair karamsar bir tablo çiziliyor...

Times: Ukrayna bölünebilir

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesindeki yorumda, Ukrayna'daki tıklayın olayların ülkenin bölünmesine kadar gidebileceği belirtiliyor.

Yorumda, yüzünü Avrupa'ya dönen başkent Kiev ve batı kesimi ile ülkenin Rusya ile yakından ilişkili güney ve doğusu arasındaki farka dikkat çekiliyor.

Yorumda, Çekoslovakya'nın bölünmesiyle Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nin ortaya çıkmasını örnek gösteriyor.

Times, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in aynı taktiklerde ısrar etmesinin ardından, polisin göstericilere karşı plastik mermiler yanında gerçek mermiler de kullandığına dikkat çekiyor.

'SAVAŞ ÜLKENİN RUHU ADINA'

Times'ta Giles Whittell imzalı yorumda da Ukrayna'nın geleceğine dair karamsar bir tablo çiziliyor ve bölünme tehlikesinden bahsediliyor. Whittell özetle şöyle diyor:

"Yanukoviç bu taktiği daha önce denemişti, dün yine denedi. Bunun sonucunda ölenler oldu. Kiev'deki barikatların her iki tarafında yükselen duyguların protestoları yasaklayan yasalarla ya da eski yasaların yerine geçen yenileriyle kontrol edilebileceği taklitlerinden vazgeçildi. Eldivenler çıktı artık, Ukrayna'nın başkentinde süren savaş ülkenin ruhu adına veriliyor. Putin'in izlediği ve Yanukoviç'in sindiği yerden görünen şiddet eski bir hikâyeyi anlatıyor. 'Batı'nın provokasyonunu' ve 'sokak gösterilerinin ezilmesi gerektiğini' anlatan eski hikâyeyi. Bu nedenle polis plastik mermilerle birlikte gerçek mermiler de kullandı. Gerçek mermiler Avrupa yanlısı protesto hareketine evlerine dönme mesajı verseydi, bunu şu ana dek yaparlardı. Ucuz gaz vaadi ve Rusya'nın altında kalınan bir ilişki modeli Ukrayna'nın güneyi ve doğusuna yetebilir. Ancak Kiev ya da yüzünü Avrupa'ya dönmüş ülkenin batı kesimleri için yeterli değil. Bunlar aslında iki farklı ülke. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti kadar birbirlerinden farklılar. Farklılıklarını bu kadar barışçıl bir şekilde giderebilecekler mi?" (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 13:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER