Taliban’dan 11 Eylül açıklaması: Usame bin Ladin'i işaret eden bir kanıt yok

Taliban Sözcüsü Mücahid, 11 Eylül saldırılarının arkasında Bin Ladin'in olduğuna dair herhangi bir delil bulunmadığını öne sürdü

Taliban’dan 11 Eylül açıklaması: Usame bin Ladin'i işaret eden bir kanıt yok

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi için son tarih olan 31 Ağustos yaklaşırken, NBC News televizyonuna Kabil'de bir mülakat verdi.

Afgan kadınlara korkulanın aksine haklarının verileceğinin altını çizen Mücahid, "Kadınlara İslam'ın tanıdığı tüm haklar verilecek. Kadınlar doktor, öğretmen olabilir, eğitim alabilir ve toplum yararına çalışabilir. Onlar bizim kız kardeşimiz. Korkmalarına gerek yok. Taliban da insandır ve bu ülkeden çıkmıştır. Bu ülke için savaşmıştır. Kadınlar bizden korkmak yerine bizimle gurur duymalıdır" diye konuştu.

Mücahid, Taliban'ın şu anda Afgan kadınlarla zorla evlendiğine dair çıkan haberleri reddederek, iddiaları "eski rejimin propagandası" olarak nitelendirdi.

"ÜLKEMİZİN İNSANLARININ AMERİKA'YA GİTMESİNİ İSTEMİYORUZ"

Afganların şu anda ülkeyi terk etmelerini isteyip istemediklerinin sorulması üzerine ise Mücahid, "Bu onların tercihi. Ancak biz ülkemizin insanlarının Amerika'ya gitmesini istemiyoruz. Geçmişte ne yapmış olursa olsunlar onlara af çıkaracağız. Onlar ülkede kalmalı. Milletimiz için genç, eğitimli kişilere ihtiyacımız var" yanıtını verdi.

Mücahid, Taliban yönetiminin Washington yönetimi ile "normal meşru diplomatik ilişkiler" istediğinin altını çizdi.

El Kaide lideri Usame bin Ladin'in 11 Eylül saldırılarının arkasında olduğunu da reddeden Mücahid, "Afganistan'ın işgali için bir gerekçe yoktu, bir bahane vardı. Bin Ladin, ABD'nin meselesi olduğu zaman Afganistan'daydı. Bin Ladin'in 11 Eylül'de yer aldığına dair bir delil olmamasına rağmen, biz şu anda Afgan topraklarının kimseye karşı kullanılmayacağına dair söz veriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
taktik belli
taktik belli - 3 hafta Önce

bu adamın amerikada yanında kızlarla sakalsız fotoları var afganistana ortadoğuya gidince bakmışsın bir sarık bir sakal peygamber gibi bir tip tabi keramet kıl tüyde değil parada veriyorlardır muhakkak militanlarına ve kendisine kimse kimseye boş yere bağlanmaz sonra amerika istediği bir operasyon için bunların eylemleri ile danışıklı bahane üretiyorlar ondan sonra işgal ediyorlar istediği ülkeyi kendi oluşturduğu bu tip devşirmelerle.

SIRADAKİ HABER