Suudi Arabistan'dan Rusya'ya: Esad'ı bırak petrol yükselsin

New Yprk Times'a göre Rusya ve Arabistan arasındaki pazarlık aylardır sürüyor

Suudi Arabistan'dan Rusya'ya: Esad'ı bırak petrol yükselsin

Amerikan New York Times gazetesi, Suudi Arabistan’ın Rusya’ya “Esad'a verdiğin desteği çek, petrol fiyatını artıralım” önerisiyle gittiğini yazdı. Gazeteye göre pazarlık aylardır sürüyor.

Gazetenin Amerikan ve Suudi yetkililere dayandırarak verdiği habere göre Suudi Arabistan petrol piyasasındaki gücünü, Rusya’nın Esad'a verdiği desteği sonlandırmasını sağlamak amacıyla kullanıyor.

Suudi yetkililer ABD yönetimine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde, petrol piyasasındaki güçleri nedeniyle baskı kurabilecek durumda olduklarını iletti.

Gazeteye konuşan bir Suudi yetkili, “Eğer petrol meselesi Suriye’ye barış gelmesine katkı sağlayacaksa, Suudi Arabistan’ın bir anlaşmadan uzak durması için sebep görmüyorum” dedi.

Amerikalı ve Suudi yetkililer, konuyla ilgili Moskova ve Riyad arasında konunun son aylarda defalarca görüşüldüğünü ancak herhangi bir anlaşmanın söz konusu olmadığını belirtti.

Suudi Arabistan'ın petrol üretiminde kesintiyi reddetmesi nedeniyle son altı ayda petrol fiyatları hızlı bir şekilde düşerek, 110 dolardan 50 doların altına kadar indi.

ANALİSTLERİN YORUMLARI

Birçok analiste göre ABD, enerji gelirlerine hayati derecede ihtiyaç duyan ve Esad rejimini destekleyen Rusya'yı cezalandırıp İran'ı kontrol altında tutmak, Suudi Arabistan ise bölgesel rakibi İran'ı ekonomik olarak daha çok dibe çekmek için petrol fiyatlarını kasıtlı olarak düşürüyor.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 12:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER