Suriyeli Süryani’ye zorla şehadet

Ninos Kako, tepkiler üzerine serbest bırakıldı...

Süryani Cemaati üyesi Suriye vatandaşı Ninos Kako, Suriye’de kaçırıldıktan sonra internette yayınlanan bir videoda İslam’a geçmeye zorlandı. Kako, İsveç Merkezli Asur Demokratik Örgütü’nün girişimleri sonrasında serbest bırakıldı. Hür Suriye Ordusu yetkilileri Kako’yu kaçıranların kendilerine ait birimler olmadığını iddia etti. SAT-7 TÜRK’e konuşan Asur Demokratik Örgütü Başkanı Sait Yıldız, Ninos Kako’yu kaçıranların kimler olduğunu bilmediklerini belirterek “Kim tarafından kaçırıldığını bilmiyoruz, Hür Suriye Ordusu’nun kaçırdığına dair propaganda yapılmıştı fakat onlar kabul etmediler. Araştırmalarımız sonucunda o olmadığı anlaşıldı. Sonrasında da serbest bırakıldı” dedi.

 

Kako’nun kendisiyle görüşme fırsatı olmadığını belirten Sait Yıldız, Suriye’de yaşayan akrabalarıyla telefonla görüştüğünü belirterek Kako’nun serbest bırakıldıktan sonra Türkiye’ye kaçtığını söyledi. Yıldız, geçen hafta da Süryani bir Suriye askerinin, birliğiyle Halep’ten Humus’a geçerken yolda kaçırıldığını fakat onun da serbest bırakıldığını açıkladı. Yıldız, “Suriye’de iki taraf savaş durumunda. Bu tür esir düşme veya kaçırılma vakalarının artmasını bekliyoruz” dedi.

 

HALEP’TE DURUM NORMAL

Suriye’deki Süryaniler’in ülkedeki çatışma ortamından diğer uluslar gibi olumsuz etkilendiğini belirten Yıldız, ”Cezire, Kamışlı, Huseki gibi Türkiye sınırına yakın olan ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerlerde durum sakin. Fakat ülkenin genelinde Kürtler için Araplar için durum neyse Süryaniler için de öyle. Halep’te 2 Süryani mahallesi var. İlk başlarda bu mahallelerde ufak çaplı çatışmalar olmuştu. Şimdi durum normal” dedi. (Seyfi Genç / SAT-7 TÜRK)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2012, 16:31
YORUM EKLE