Suriyeli Kürt şair Jan Dost Anadolu Ajansı'na PYD'den yakındı

Dost PYD'yi, Rojavalı Peşmergelerin bölgeye geçmesini engellediği için 'taşeron' olmakla suçladı

Suriyeli Kürt şair Jan Dost Anadolu Ajansı'na PYD'den yakındı

Rojavalı Kürt şair ve yazar Jan Dost, Beşar Esad rejiminin, PYD sayesinde Kürt bölgesini kontrol ettiğini ve ona karşı bir hareketin çıkmasına engel olduğunu iddia etti.

Dost, Türkiye'nin resmi haber ajansı AA'ya geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Federe Yönetimi'nde eğitilen Rojavalı Peşmergelerin bölgeye geçmesine, Esad rejimi adına PYD'nin engel olduğunu savundu:

"PYD, Rojavalı Peşmergelerin Rojava'ya geçmesini istemiyor. Aslında Esed rejimi istemiyor. PYD, rejimin isteğini icra ediyor. Rejim, PYD'ye bağlı YPG haricinde başka bir Kürt silahlı grubuna güvenmiyor. Rojavalı Peşmergeler gelirse Kürtlerin yararına savaşan bir amaç doğrultusunda hareket edeceklerini iyi biliyor. Bunun için gelmelerini PYD eliyle engelliyor."

Dost, iddialarını şöyle sürdürdü:

"PYD, rejimin elinde kullanıma hazır bir sopa gibi. Beşar Esed rejimi, PYD sayesinde Kürt bölgesini kontrol ediyor ve ona karşı bir hareketin çıkmasına da engel oluyor. PYD'nin görevi buydu. PYD, bir Kürt bölgesinin kurulmasını istemiyor, zaten rejim de istemiyor ve buna izin de vermiyor. Görünürde Kürt bölgesinin Suriye'den ayrıldığı sanılıyor, Türkiye de buna karşı çıkıyor, oysa öyle bir durum yok. PYD, Esed rejiminin verdiği para ve silah sayesinde ayakta ki Esed, The Guardian gazetesinin çıkardığı The Observer ekine verdiği röportajda bunu kendisi söyledi."

İLK DURAĞI MİT OLMUŞTU

Irak Kürdistan Federe Yönetimi bölgede Türkiye'nin müttefiki olarak hareket etmesiyle biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Federe Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin ilk durağı MİT olmuştu. Barzani yönetimi Türkiye gibi Rojava'da PYD ve YPG'nin güçlenmesinden rahatsızlık duyuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2016, 09:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet emin
mehmet emin - 2 yıl Önce

anadolu ajansı gitmiş onu bulmuş, pyd aleyhşne konuşsun diye mikrofon uzatmış. anadolu ajansı ve tc kürtlerin özgürlüğünü istemez, amacı kürtlerin arasına nifak sokmak, kendine kürtlerden adama devşirmek, sonra da orhan miroğlu, muhsin kızılkaya gibi kullanmak. kürtler artık kendilerini tc'ye kullandırmasın. bu şair arkadaş çok ayıp etmiş.. ha, tc'ye yalakalık yapmanın sonucunda tc kürtlere özgürlük verecekse, bağımsız kürdistanı kurduracaksa, kürdistan'dan işgal ordularını çekecekse yapsınlar. ama öyle olmayacağını herkes biliyor. tc böyle tiplere ancak korucu maaşı dağıtır. bir korucu maaşına uşaklık edenlere yazıklar olsun.

enes erdal
enes erdal - 2 yıl Önce

mehmet metinerın suriyeli kürt versiyonu

dilbirin
dilbirin - 2 yıl Önce

Buda birşeyi söylüyor denize maya atma benzeri ya tutarsa. Mesut ve teyib onun önündebir ttaş çorba ve lavaş yerine bir kaç yüzlük yeşil dolarda koymuşlar haydi biraz havla biraz daha veririz tabi tutarsa. Tutmasa aldıklarında mislile ödüyeceksin.
Ya bu salak hicmi gõzunu acipta etrafa bakmıyor barzanin piyonu olmuş havlatiyir.

Azad
Azad - 2 yıl Önce

Rojava pesmergesi dediniz ceteler tc nin dupe duz mit ajanlaridir PYD nin bu kasilik koymasi cok nrmaledir sozu bu kurt sair denen zata gelince gitsin tayip baba sin dan harcilk istesin yalaka tc rojava yi feht etmek icin her turlu kaleslige Hhazir

Babê Serdo..
Babê Serdo.. - 2 yıl Önce

Bence turklerin oyununa gelmiyelim.....

Îskan güzel
Îskan güzel - 2 yıl Önce

Ret em nebin yek.emê herin ye bê yek