Suriye'de kaçırılan rahibeler serbest

Suriye-Lübnan sınırında teslim alındılar…

Suriye'de kaçırılan rahibeler serbest

Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeyindeki Malula kasabasında geçen yıl kaçırılan 12 Ortodoks rahibe, 150 muhalif tutuklunun salıverilmesi karşılığında serbest bırakıldı. Rahibeler, Lübnan güvenlik heyeti ve Katar heyeti tarafından Suriye-Lübnan sınırında teslim alındı.

Suriye'nin başkenti Şam'ın Malula beldesinde kaçırılan 12 rahibe, Lübnan güvenlik heyeti ve Katar heyeti tarafından Suriye-Lübnan sınırında teslim alındı.

Suriye-Lübnan arasındaki Masna sınır kapısına doğru hareket halinde olan heyet ve rahibeler, oradan da Şam'a geçecek.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü General Abbas İbrahim, yaptığı basın açıklamasında, teslim alınanların 12'si rahibe 16 kişi olduğunu ve rahibelerin sağlık durumlarının iyi durumda bulunduğunu belirterek, diğer 4 kişinin kimliği konusunda bilgi vermedi.

Teslim alınan rahibelerin karşılığında herhangi bir fidye ödenmediğini vurgulayan İbrahim, "bunun tam teşekküllü bir operasyon olduğunu ve Suriye cezaevlerindeki 150'den fazla kadın tutuklunun serbest bırakılmasıyla sonuçlandığını" kaydetti.

Lübnan emniyet kaynakları, kaçırılan rahibelerin "güvenli bir şekilde" serbest bırakılmasına yönelik görüşmelerin başladığını ifade etmişti. Bu yöndeki görüşmelerin devam ettiğini aktaran emniyet kaynakları, Emniyet Genel Müdürü İbrahim'in de Suriye'de olduğunu belirtmişti.

Ayrıca, Katar İstihbarat Şefi Saade el-Kubeysi'nin de Lübnan'a gittiği kaydedilmişti.

Rahibeler geçen Aralık ayında Malula’da çıkan çatışmalar sırasında muhalifler tarafından kaçırılmıştı.

Suriye’de ayakta kalabilen en eski manastırlardan ikisine ev sahipliği yapan ve Hristiyanlığın en eski yerleşim birimlerinden olan tarihi Malula Köyü, iç savaş öncesi önemli bir turizm alanıydı.

Hazreti İsa’nın konuştuğuna inanılan Aramice'nin bir türü, Malulalı bazı köylüler tarafından hâlâ konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 19:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER