Suriye yaptırımları

Türkiye’nin Suriye’ye uygulayacağı yaptırımlar belli oldu…

Suriye yaptırımları

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Suriye'ye uygulanacak yaptırımları açıkladı. Arap Birliği'nin ardından Türkiye'nin de açıkladığı yaptırımlar, Şam yönetimi üzerindeki baskıyı ve izolasyonu daha da artıracak nitelikte gösteriliyor.

 

Davutoğlu bugün Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Suriye konusunda gizli  gündemi olmadığını söyleyerek, Suriye yönetiminin kendisine tanınan fırsatları heba ettiğini ve "yolun sonuna geldiğini" ifade etti.

 

Suriye üzerinde bölgesel ve uluslararası baskının artırılmasının zorunlu hale geldiğini belirten Davutoğlu, bir dizi yaptırım açıkladı.

 

Davutoğlu'nun açıklamasına göre bu yaptırımlar şöyle: 

 

TÜRKİYE'NİN YAPTIRIMLARI

1- Suriye'de halkıyla barışık meşru bir yönetim işbaşına gelene kadar  Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının askıya alınması.

 

2- Suriye'de temel liderlik kadrosu mensubu olup, haklarında halka karşı  şiddete ve hukuk dışı yöntemlere başvurduklarına dair iddialar bulunan bazı  yetkililere seyahat yasağı konulması ve bu kişilerin ülkemizdeki mal  varlıklarının dondurulması. Suriye rejiminin kuvvetli destekçisi konumundaki bazı  işadamlarına da benzer tedbirlerin getirilmesi.

 

3- Suriye ordusuna her türlü silah ve askeri malzemenin satış ve  tedarikinin durdurulması.

 

4- Türkiye toprakları, hava sahası ve karasuları kullanılmak suretiyle  üçüncü ülkelerden Suriye'ye silah ve askeri malzeme transferi yapılmasının  uluslararası hukuka uygun olarak engellenmesi.

 

5- Suriye Merkez Bankası ile ilişkilerin durdurulması.

 

6- Suriye hükümetinin Türkiye'deki finansal mal varlıklarının  dondurulması.

 

7- Suriye hükümeti ile kredi ilişkilerinin durdurulması.

 

8- Mevcut işlemler hariç Suriye Ticaret Bankası ile işlemlerin  durdurulması.

 

9- Suriye'deki altyapı projelerinin finansmanı için imzalanan Eximbank  kredi anlaşmasının askıya alınması.

 

CİDDE'DE KRİTİK TOPLANTI

Davutoğlu, basın açıklamasının ardından İslam İşbirliği Teşkilatı icra toplantısına katılmak üzere Cidde'ye hareket etti.

 

Cidde'deki toplantının da ana gündem maddesi Suriye.

 

Türkiye'nin yaptırımlarından kısa bir süre önce Arap Birliği de bir dizi yaptırım açıklamıştı. Ancak Türkiye'nin yaptırımlarının Arap Birliği'ninkilerden daha ağır olması dikkat çekti. Arap Birliği'nin yaptırımları ise şunlardı:

 

ARAP BİRLİĞİ'NİN YAPTIRIMLARI

1- Suriyeli yetkililer ve büyük şahsiyetlerin Arap ülkelerine seyahatlerinin yasaklanması. Arap ülkelerindeki mal varlıklarının dondurulması. Teknik heyetin bu kişilerin isimlerini belirlemesi.

 

2- Suriye merkez bankasıyla ilişkilerin durdurulması.

 

3- Suriye halkını etkileyen stratejik malların dışında hükümetle devlet düzeyinde ticaretin durdurulması.

 

4- Suriye hükümeti mal varlıklarının dondurulması.

 

5- Suriye ile parasal ilişkilerin durdurulması.

 

6- Suriye Ticaret Bankası ile işlemlerin durdurulması.

 

7- Yurtdışında çalışan Suriyelilerin ailelerine gönderdikleri havaleler ile Suriye’deki Arapların gönderdiklerinin dışında tüm havale ve ticari akreditlerin denetimlerinin Arap merkez bankalarından talep edilmesi.

 

8- Arap ülkelerinin Suriye topraklarındaki projelerinin finansmanının dondurulması.

 

9- Teknik icra komitesinin bir hafta içinde Suriye’ye çift yönlü havayolu seyahatlerinin durdurulması için tarih belirlemesi.(Ajanslar)

YORUM EKLE