‘Suriye savaş başlatan ilk taraf olmayacak!’

Dışişleri Bakanlığı, saldırılırsa Suriye'nin kendini savunmaya hazır olduğunu açıkladı…

‘Suriye savaş başlatan ilk taraf olmayacak!’

Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Cihad Makdisi, Suriye’nin Türkiye ile askeri bir çatışmaya girmeyi istemediğini açıkladı.

 

Ermeni radyo istasyonu "Van"a konuşan Makdisi, Suriye’nin Türkiye’ye karşı savaş başlatan ilk taraf olmayacağını ancak eğer Türkiye, Suriye’ye saldırırsa Suriye’nin kendisini savunmaya hazır olduğunu söyledi.

 

Rusya’nın Sesi radyosunun yansıttığı açıklamada, Ankara’nın, Faruk el Şara'nın başkanlığında Suriye’de geçici bir hükümet kurulması yönündeki önerisine de değinen Makdisi, Suriye'yi kimin yönetmesi gerektiğine sadece Suriye halkının karar verebileceğini ifade etti.

 

ŞAM, TEK TARAFLI ATEŞKESİ REDDETTİ

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, Ban'ın tek taraflı ateşkes önerisini eleştirdi.

 

Makdisi, söz konusu önerinin ekim ayı başında New York'taki BM Genel Kurulu'na katılan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Ban arasında görüşüldüğünü, Muallim'in, silahlı grupları maddi olarak destekleyen, eğiten ve silah gönderen ülkelerin buna son vermelerinin önemini vurguladığını belirtti.

 

Makdisi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, şiddete son vermeleri için silahlı gruplar üzerinde etkili ülkelere elçi göndermesini istediklerini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2012, 11:36
YORUM EKLE