'Suriye'nin yarısından çoğu IŞİD'in elinde'

Palmira kenti ile birlikte, IŞİD'in Suriye topraklarının yarısından çoğunu kontrol eder hale geldiği bildiriliyor

'Suriye'nin yarısından çoğu IŞİD'in elinde'

Palmira kentini ele geçiren IŞİD’in, Suriye topraklarının yarısından fazlasını kontrolü altına aldığı tahmin ediliyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, Palmira ile birlikte, IŞİD'in Suriye topraklarının yarısından çoğunu kontrol eder hale geldiğini bildirdi.

Şimdiye kadar çoğunlukla ülkenin kuzey ve doğusunda yerleşimin yoğun olmadığı bölgeleri ele geçiren IŞİD'in Palmira ile birlikte ilk kez bir kent ve çevresini içeren geniş bir bölgeyi doğrudan kontrol altına aldığı belirtiliyor.

Suriye ordusu sahildeki ve Lübnan sınırındaki büyük kentlerin savunmasına odaklanmış durumda. IŞİD'in Palmira'ya girdikten sonra antik kalıntıların bulunduğu bölgeye ilerlediği belirtiliyor. Kentin güneybatısında bulunan antik kent, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. IŞİD'in Irak'ta yaptığı gibi burada da kültürel varlıkları tahrip etmesinden endişe ediliyor.

Suriyeli yetkililer Palmira'nın IŞİD'in eline geçmesi öncesinde yüzlerce heykelin güvenceye alındığını açıkladı. Devlet televizyonu, kent sakinlerinin çoğunun da rejim yanlısı milisler tarafından güvenli yerlere götürüldüğünü bildirdi.

IŞİD, komşu Irak'ta da ülkenin geniş kesimlerini elinde bulunduruyor. (DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 15:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER