Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Rus uçakları IŞİD'i bombalıyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın Suriye'de IŞİD'e karşı hava saldırıları başlattığını açıkladı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Rus uçakları IŞİD'i bombalıyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus uçaklarının Halep’te IŞİD hedeflerini bombaladığını açıkladı. NATO, İngiltere ve Fransa, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırmasından dolayı endişeli olduklarını duyurdu.

Kaynak olarak muhalifleri kullanan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Suriye’ye yeni gelen Rus savaş uçaklarının ülkenin kuzeyindeki Halep’te Irak Şam İslam Devleti’ni (IŞİD) vurduğunu açıkladı.

SOHR, uçakların Kweiris hava üssünü IŞİD kuşatmasından kurtarmaya çalıştığını belirtti.

NATO, FRANSA VE İNGİLTERE ENDİŞELİ     

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Suriye’deki askeri kuvvetlerini güçlendirmesinden dolayı endişeli olduğunu belirtti. Moskova’nın IŞİD’e karşı mücadelede yapıcı bir rol oynamasını beklediklerini söyleyen Stoltenberg, “Rusya’nın ABD ile oturup niyetinin ne olduğunu net bir şekilde belirtmesinin ilk adım olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Fransa ve İngiltere de Rusya’nın Doğu Akdeniz’de deniz tatbikatı düzenleyeceğini açıklamasından dolayı endişeli olduklarını belirtti.

'AMAÇ ESAD’I KORUMAKSA…’    

Fransız Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Moskova’nın Suriye’deki askeri mevcudiyetinin arttırmasını meşru bir temele dayandırması gerektiğini söyledi. Fransız Bakan, “Herkesin gördüğünü biz de biliyoruz. Tartus limanındaki Rus güçleri çok belirgin bir biçimde artış gösterdi. Hepsinden önemlisi Lazkiye’nin güneyine askeri havaalanı kurarak pek çok savaş jeti, savaş helikopteri ve insansız hava aracı için kapasite yarattılar. Rusya’nın amacı Devlet Başkanı Beşar Esad’ı korumaksa bunu belirtmeli” dedi.

İngiliz Savunma Bakanı Michael Fallon da Rusya’nın hamlesinin “zaten oldukça zor ve karışık olan bir sorunu” daha da büyüteceğini söyledi. Fallon, Suriye konusunda Rusya’ya odaklanmanın IŞİD ile mücadeleyi aksatmaması gerektiğini de ifade etti.

Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları, bugün Paris’te AB Dış İlişkiler Şefi Federica Mogherini ile Suriye konusunu görüşecek.

Rusya Savunma Bakanlığı, Doğu Akdeniz’de iki ay boyunca deniz tatbikatı düzenleyeceğini açıkladı. Tatbikatın bir yıldır planlandığını belirten bakanlık, bunun Suriye’deki çatışmalarla ilgili olmadığını ifade etti.

ABD, Rusya’yı Suriye’de askeri varlığını artırmak ve bir hava üssü kurmakla suçluyor. Suriye rejimine askeri destek sağladığını kabul eden Rusya, bunun uluslararası kanuna aykırı olmadığını savunuyor.

Rusya, Esad’ın ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD ile mücadele koalisyonuna dahil edilmesini istiyor. Ancak ABD’nin bu talebe yanaşmaması üzere Rusya inisiyatifi alarak Suriye’de ‘IŞİD’e karşı’ hava saldırıları başlatma kararını aldı.

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2015, 15:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

bu isid ne belaymis