Suriye'den ABD'ye YPG tepkisi

ABD'nin DSG’nin kontrol ettiği bölgeyi koruyacak bir sınır gücü oluşturma kararı Şam yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı

Suriye'den ABD'ye YPG tepkisi

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin kuzeyinde 30.000 kişilik 'sınır güvenlik güçleri' kurma planına Suriye Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Bakanlık bu adımı 'Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik açık bir saldırı' olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Amerikan yönetiminin bölge ülkelerini parçalamayı amaçlayan ve krizlere çözüm bulunmasını engelleyen bir politika güttüğü” ifade edildi.

‘AMERİKAN MAŞALARINA SON VERMEYE KARARLIYIZ’

Suriye devlet televizyonuna konuşan bir yetkili ise “Suriye ordusu ülkedeki her tür Amerikan varlığına ve onun her tür maşasına son vermeye kararlıdır” dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD liderliğindeki IŞİD’le mücadele koalisyonundan dün yapılan açıklamada, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki bölgenin sınırlarının korunması amacıyla 30 bin kişinin katılacağı bir sınır gücünün kurulacağı belirtilmişti.

Açıklamada, bu gücün Türkiye ve Irak sınırlarının yanı sıra SDG ile Suriye ordusu arasında fiili sınır olan Fırat Nehri boyunca konuşlanacağı bilgisi verilmişti.

Bu güce ‘Sınır Güvenlik Gücü (Border Security Force – BSF)’ adı verilecek. Koalisyon, 30 bin kişinin yarısının SDG üyelerinden oluşacağı, diğer yarısı için de asker toplama işlemlerinin sürdüğünü duyurdu.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 18:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 3 yıl Önce

Allahsiz namusuz sen daha yaşadiğina sevin

SIRADAKİ HABER