Sudan'da taraflar 17 yıllık çatışmaları resmen bitirdi

Tarihi anlaşma neleri kapsıyor?

Sudan'da taraflar 17 yıllık çatışmaları resmen bitirdi

Sudan'da hükümet ve çok sayıda silahlı muhalif grubu bünyesinde barındıran Sudan Devrimci Cephesi arasında 17 yıllık çatışmaya son veren barış anlaşması imzalandı.

Anlaşma, yüzbinlerce kişinin öldüğü çatışmaları sonlandıracak olması açısından tarihi olarak nitelendiriliyor.

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da yapılan törene, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Başbakan Abdullah Hamduk ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit de katıldı.

Eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in geçtiğimiz yıl devrilmesinin ardından Güney Sudan hükümetinin ara buluculuğunda barış görüşmeleri yürütülüyordu.

Sudan'ın Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih, Cuba'da düzenlenen törende, "Sudan'ın diktatörlükten demokrasiye gerçek dönüşümünü başlattık" dedi.

Tarafların önünde uzun bir yol olduğunun altını çizen Salih, "Bu anlaşmayı kağıttan uygulamaya geçirmeye başladığımızda bazı sorunlarla karşılaşacağımızı biliyoruz. Ama biz bir siyasi iradeye sahibiz." ifadelerini kullandı.

ANLAŞMA NELERİ İÇERİYOR?

Anlaşma metnine göre, tartışmalı bölgelerdeki güç dağılımı, toprak mülkiyeti, güvenlik ve yerinden olanların geri dönüşü gibi temel meselelerde mutabakata varıldı.

Ayrıca muhalif güçlerdeki savaşçıların ulusal orduya entegrasyon sürecinin başlatılması da kabul edildi.

Sudan'da "Adalet ve Eşitlik Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N)" isimli silahlı hareketleri bünyesinde barındıran ve yıllardır hükümete karşı mücadele eden Sudan Devrimci Cephesi, ülkede rejim değişikliği sonrasında devlete karşı savaşmayı bırakmıştı.

Ancak, Abdelwahid Nur liderliğinde SLM'nin bir kanadı ile Abdelaziz al-Hilu başkanlığındaki SPLM-N'den bir grup anlaşmaya katılmayı reddetti.

Birleşmiş Milletler'e göre, 2003 yılında isyancıların silahlanmasının ardından sadece Darfur'daki çatışmalarda yaklaşık 300 bin kişi öldü. Eski hükümet liderleri soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor.

Güney Kordofan ve Mavi Nil'deki çatışma, Güney Sudan'ın bağımsızlığının ardından 2011'de patlak verdi ve yirmi yıllık savaş yeniden başladı.

SEL BEŞİR LAHEY'E GÖNDERİLEBİLİR

Sudan'da Aralık 2018'de başlayan protestolar sonucu yaklaşık 30 yıl boyunca ülkeyi yöneten Ömer el Beşir, ordu tarafından geçen yıl Nisan'ında askeri darbeyle devrildi. Ülkede ordu ve sivil muhalefet ortaklığında bir geçiş hükümeti kuruldu.

Ömer el Beşir ve destekçilerinin 1989 yılında darbeyle yönetime gelmekle suçlandığı dava sürüyor. El Beşir’in bu davada ölüm cezası alabileceği kaydediliyor.

El Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (UCM) "soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç" işlemekle suçlanıyor.

Hartum hükümeti el Beşir'i, 2000'li yıllarda Darfur'da yaşanan şiddet olaylarından dolayı UCM'ye teslim edeceğini söylüyor.

Kaynak: Euronews

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 10 ay Önce

Bundan yetmiş yıl önce imza altına alınmış insana doğuştan verilen değerleri evrensel hukuk insana ifade etme hakkını güvence altına almış.
İnsana ait değerleri olan dili,inancı ve halk olarak tarifi imza sahibi tüm devletler uygulamak zorunda. Çünkü yer yüzünde en değerli çanlı insandır.
barış insanın yaşam hakkıdır. Bu gün barışın dünya insanlığına verdiği özgürlüğü kutlandığı gün. Savaşların yıkımı,zulmü son bulması ÜLKEMİZ için dilemek bu şartlarda en zor olan gibi görünüyor.
Bir devlet halkına son altmış yılını darbe anayasası ile yönetmiş,askeri vesayet olan darbe ürünü yasalar varlıklarını devam ettiği sürece halkın İRADESİ RET edilmiş onayı ve VASİ kurumların varlığı dünyada örneği olmayan MGK;DİYANET;YÖK;RÜTÜK gibi insan aklını eksik sayan bu insan haklarını RET eden anlayış,umuyorum bu ülke insanları kendilerini değersiz sayan,akıllarını eksikli sayan egemenlere yakın zamanda cevap verir.

SIRADAKİ HABER