Su faturası için eylem yapan 11 prens gözaltına alındı

Kraliyet üyelerinin su ve elektrik faturalarını artık devlet ödemeyecek

Su faturası için eylem yapan 11 prens gözaltına alındı

Suudi Arabistan'da kemer sıkma tedbirleri çerçevesinde kraliyet üyelerinin su ve elektrik faturalarını artık devlet ödemeyecek.

Suudi Arabistan’da 11 prensin kemer sıkma tedbirlerine karşı bir sarayda toplandıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı iddia edildi. Buna göre prensler, faturalarının artık devlet tarafından ödenmeyecek olmasına öfkelenmişti.

Suudi sitesi sabq.org’un haberine göre prensler, tarihi bir kraliyet sarayında biraraya gelerek, kraliyet üyelerinin su ve elektrik faturalarının artık devlet tarafından karşılanmamasını öngören kararbamenin geri çekilmesini istedi. Prensler, bir akrabaları için verilen idam cezası için de tazminat talep etti. Habere göre, prensler sarayı terk etmeyi de reddetti.

Bunun üzerine kraliyet muhafızları devreye girerek 11 prensi gözaltına alıp al Hayer Hapishanesi’ne götürdü. Prenslerin mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Prenslerin ismi açıklanmazken, grubun lideri haberde ‘S.A.S.’ olarak tanıtıldı. Reuters sabq.org’un haberinin resmen teyit edilmediğine ancak Okaz gazetesinin de benzer bir iddiaya yer verdiğine dikkat çekti.

Suudia Arabistan’da geçen yılın son haftalarında, onlarca kraliyet ailesi üyesi ve üst düzey yetkili bir yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınmıştı. Bu hamle, veliaht prens Muhammed Bin Salman’ın iktidarını güçlendirme hamlesi olarak görülmüştü.

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 21:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER