Spiegel: Türkiye Suriye'de gerçekte ne istiyor?

“Şu sıralar Türk hükümetinin Suriye’deki önceliği Kürtlerle mücadele gibi görünüyor”

Spiegel: Türkiye Suriye'de gerçekte ne istiyor?

Almanya'da yayın yapan haber portalı Spiegel Online’da “Türkiye Suriye'de gerçekte ne istiyor?” başlığı taşıyan haber-analizde, Ankara ile Moskova arasındaki ilişkilerin yeniden düzelmesinin ardından, Türkiye'nin Suriye'de farklı bir strateji izlemeye başladığı ifade ediliyor.

Haber-analizde şu satırlar dikkati çekiyor:

“Türkiye geçen aylarda Suriye’de farklı bir siyaset izlemeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye lideri Beşar Esad’ın devrilmesi için uluslararası topluma uzun süre baskı yapmıştı. Ancak Esad’ın en önemli müttefiki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan’ın yeniden arasının düzelmesinin ardından, Türk hükümeti uzlaşmaya hazır olduğu sinyalini verdi.

“Başbakan Binali Yıldırım, geçen günlerde yaptığı açıklamada Esad’ı Suriye’de kurulacak geçici hükümetin bir parçası olarak kabul edebileceklerini ifade etti. Rejime bağlı birlikler tarafından Suriye’de yardım konvoyunun bombalanmasının ardından, Türk hükümeti bu konuda eleştiri yapmaktan kaçındı. Şu sıralar Türk hükümetinin Suriye’deki önceliği Kürtlerle mücadele gibi görünüyor.”

Kaynak: DW Türkçe

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 11:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER