Spiegel: Türkiye Libya'ya giden gemide silah kontrolüne izin vermedi

AB misyonu kapsamında Libya açıklarında görev yapan Alman askerleri, silah ambargosunu deldiğinden şüphe edilen bir Türk yük gemisinde arama yapmak istedi

Spiegel: Türkiye Libya'ya giden gemide silah kontrolüne izin vermedi

Almanya'nın önde gelen yayın kuruluşlarından Der Spiegel, Libya açıklarında Almanya ile Türkiye arasında bir gerilim patlak verdiğini yazdı.

Habere göre, Avrupa Birliği'nin Libya'ya yönelik silah ambargosunu denetleme misyonu kapsamında görevli olan Alman askerlerinin, Türkiye'ye ait bir yük gemisini yasa dışı silah taşıma şüphesiyle aramasına izin verilmedi.

Gemiye çıkan Alman askerleri indirildi; Ankara, arama girişimi nedeniyle Berlin'i protesto etti.

BİNGAZİ'NİN KUZEYİNDE DURDURULDU

Der Spiegel'deki habere göre, Avrupa Birliği'nin BM Güvenlik Konseyi'nin silah ambargosunun denetlenmesi için başlattığı İrini operasyonunda görevli olan Hamburg isimli Alman fırkateynindeki askerler, Rosaline A isimli Türk yük gemisini dün Bingazi'nin 200 kilometre kuzeyinde durdurdu.

Der Spiegel, AB'nin İrini misyonunun elinde 'gemide yasadışı silah olduğuna dair göstergeler bulunduğunu' yazdı.

ANKARA DEVREYE GİRDİ

Habere göre Alman askerleri arama yapmak üzere dün öğleden sonra gemiye çıktı. Ancak Türkiye birkaç saat sonra bu durumu protesto etti, kontrole izin verilmeyeceğini ve AB misyonunu da bilgilendirdi. Alman askerlerinin bu gelişme üzerine aramaya son verdiği, bu sabaha karşı gemiden indiği belirtildi.

MİSRATA'YA DEMİRLEYECEK

Yük gemisi Rosaline A'nın daha sonra yolculuğuna devam ettiği bilgisi verildi. Habere göre, yük gemisinin Misrata Limanı'na yanaşması planlanıyor.

SİLAH AMBARGOSUNU DENETLEYEN MİSYON

Avrupa Birliği'nin İrini isimli askeri misyonu, BM'nin iç savaşa son vermek için Libya'ya 2016'dan beri uyguladığı silah ambargosunu denetlemeyi amaçlıyor.

Mart 2020'de başlatılan İrini kapsamında,  Alman ordusuna ait Hamburg fırkateyninde görevli yaklaşık 240 Alman askeri, ağustostan beri Akdeniz'de Libya'ya giden gemileri kontrol ediyor.

Ancak İrini Operasyonu, Ankara ile Brüksel arasında gerilime yol açmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrini Operasyonu'nu taraflı olmakla eleştirmiş; Libya'nın kuzeyinin abluka altına alınmasının hedeflediğini ancak BAE ve Mısır'dan doğudaki Halife Hafter güçlerine tedarik edilen silahlarla ilgili çalışma yapılmadığını söylemişti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER