Soykırım suçlusu Mladiç yakalandı

Bosna savaşı sırasında Sırp ordusunun komutanı olan ve Srebrenitza katliamının baş sorumlusu olarak görülen Ratko Mladiç yakalandı.

Soykırım suçlusu Mladiç yakalandı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise yakalanan kişinin Mladiç olduğunu açıkladı. Tadiç, Mladiç'in yakalanmasını açıkladığı toplantıda Avrupa Birliği'ne mesaj gönderdi: "Bugün tarihimizin bir bölümünü kapattık. Bütün savaş suçları cezalandırılmalı. Yakın tarihimizin zorlu bir sürecine nokta koyduk.
 
Savaş suçlarına karşı yaklaşımımız, Sırbistan'ı ve Sırpları tüm dünyada saygın bir yere getirdi. Mladiç'in yakalanmasını sağlayanlarla gurur duyuyorum. Herkese teşekkür ediyorum. Çevre ülkeleri onlara uzattığımız eli görürler diye düşünüyorum. Böylece AB üyeliği kapılarının bize açıldığını düşünüyorum."

'SIRBİSTAN AVRUPA YOLUNDA

'AB Komisyonu sözcüsü Natasha Butler konuyla ilgili olarak, "Tutuklanan kişinin, gerçekten Mladiç olabileceğine inanmak için tüm nedenlere sahip olduklarını" belirterek, yine de Sırbistan yönetiminin bunu doğrulamasını beklediklerini kaydetti. Sözcü, bu kişinin Mladiç olduğunun doğrulanması durumunda, "Sırbistan'ın tarihiyle ve halkıyla uzlaşmanın önemini anladığını ve somut biçimde Avrupa yolunda ilerlemek istediğine karar verdiğini düşüneceklerini" dile getirdi. AB de Sırbistan'a Birliğe üye olabilmesi için Mladiç'i yakalama şartı koymuştu.

SOYKIRIM SUÇU İŞLEDİ

Bosna savaşı sırasında Bosna Sırp Ordusu'nun Başkomutanı olan Mladiç, Boşnak halkına karşı işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı aranıyordu. Mladiç, Srebrenitza katliamı öncesinde bir kameraya konuşarak, "İşte 11 Temmuz 1995'te Sırp şehri Srebrenica'dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesinde iken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Nihayet, yeniçerilere karşı ayaklanmasından sonra bu toprakta "Türkler"den intikam almamızın vakti geldi" demişti.

KARADZİÇ DE YAKALANMIŞTI

Bosna Savaşı sırasında Sırp Cumhuriyeti Devlet başkanı olan ve soykırım ve savaş suçlarından aranan Radovan Karadziç 21 Temmuz 2008 tarihinde yakalanmıştı.

RADİKAL

YORUM EKLE